Aile Planlaması

Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı ve Yan Etkileri 

Ella ertesi gün hapı  son birkaç yıldır ülkemizde satışa sunulmuştur. Sadece bir tablet olan hapın içinde 30 mg ulipristal asetat bulunur. Bu hap kadında yumurtlamayı engelleyerek ve rahimin iç yapısını  değiştirerek istenmeyen gebeliklerin oluşmasını önler.

Korunmasız cinsel ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde kullanıldığında istenmeyen gebelikleri önleme başarısı daha yüksektir. 120 saate kadar kullanımı vardır. İstenmeyen gebelikleri önlemede %98 etkilidir.

Ella ertesi gün hapı hangi durumlarda kullanılabilir?

  • Korunmasız cinsel ilişki,
  • Cinsel aktivite sırasında kondom / prezervatifin yırtılması ve / veya sızdırması.
  • Geri çekme yöntemi kullanan çiftlerde, cinsel aktivite sırasında bir miktar meninin vajinaya dökülmesi ya da boşalmanın vajinada gerçekleşmesi,
  • Hap kullanan kadınların hap kullanımını iki gün süre ile unutması,
  • Spiral’in yerinden kayması veya düşmesi,
  • Cinsel saldırıya maruz kalma.

Ella ertesi gün hapını kimler kullanabilir?

Doğum kontrol hapı kullanımı sakıncalı olan kadınlar (kalp hastalığı öyküsü, tromboemboli, akut fokal migren, ciddi karaciğer hastalığı gibi) tarafından da kullanılabilir. Kullanım süresinin kısa olması ve az sayıda hap alınması nedeniyle kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Sadece bilinmeyen anormal vajinal kaması olan hastalar, ileri karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastaların kullanımı önerilmez.

Ella Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ella tablet korunması cinsel aktiviteden sonraki ilk 72 saat içinde mümkünde tok karına bir bardak su ile birlikte yutulur. Eğer hap yutulduktan sonraki 2-3 saat içinde kadın kusarsa tekrar ilaç kullanmak gerekir. Bulantı ihtimalini azalmak için Ella tablet alınmadan birkaç saat önce bulantı hapı alınabilir.

Ella ertesi gün hapını yan etkileri nelerdir?

En önemli yan etkisi bulantı ve kusmadır. Kadın kendini depresif hissedebilir, ciltte sivilce olabilir. Baş ağrısı-baş dönmesi olabilir.  Eğer kadında karın ya da kasıklarda şiddetli ağrı olursa, adeti  7 günden daha fazla gecikirse, artan vajinal akıntısı ya da ağrılı idrar şikayeti olursa doktora başvurması gerekir. Eğer adet gecikmesi 7 günden daha uzun sürerse kadın gebelik testi için doktora başvurmalıdır.

Ella ertesi gün hapı doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilir mi?

Sürekli ella kullanmak kadının adet düzenini bozabilir. Bu nedenle doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Sadece gerektiğinde (korunmasız cinsel ilişki) kullanılmalıdır. Düzenli olarak kullanılabilecek birçok doğum kontrol yöntemi seçeneği mevcuttur kişiler kendilerine uygun olan yöntemlerden birini tercih edebilirler.

Ella ertesi gün hapı nereden temin edilebilir?

Mümkün olduğu kadar doktora danışarak kullanımı önerilir. Reçetesiz olarak eczanelerde satılmaktadır. Ortalama 50 TL civarındadır.

Doğum Kontrol Yöntemleri hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Sağlıkla kalın.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu