Cilt Bakımı

El Ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Cildimiz dış etkenlere tepki verir. Kurur, çatlar ya da herhangi bir sağlık sorunu oluşur. El ve ayak bakımı çok önemlidir. Bakımlı ellerin ne kadar estetik durduğunu bilirsiniz. Özellikle yaz aylarında sandaletler ortaya çıkar ve bakımlı ayaklar her zaman göze çarpar. El ve ayak ile ilgili sağlık sorunu yaşıyorsanız evde yapacağınız karışımlarla bu sorunları önleyebilirsiniz. Tabi ki öncelikle bir doktora görünmek gerekir. Yaş ilerledikçe ellerde kahverengi lekeler görmeye başlayabilirsiniz. Ama bu lekelere evde maske yapmanız mümkün.

Bunun için 2 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 adet yaban turpu gerekli. Yaban turpunu rendeleyin ve üzerine 2 tatlı kaşığı limon suyunu ekleyerek karıştırın. Lekeli bölgelere uygulayıp 10 dakika bekletin. Daha sonra elinizi su ile durulayın. Bu kürü haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Lekelere çözüm için bir başka maske tarifinde ise gerekli malzeme yoğurt ve taze sıkılmış limon suyu. 1 çorba kaşığı yoğurt ve 2 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyunu karıştırıp lekeli bölgelere sürün. Bu karışımın elinizde kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra su ile durulayın. Bu maskeyi de haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.3 tatlı kaşığı elma sirkesi ile 1 adet kırmızı soğanın suyunu karıştırıp pamuk yardımıyla lekeli bölgelere sürün. Bu maske elinizde kuruduktan sonra yıkayın. Bu maskeyi 3 günde 1 uygulayabilirsiniz.

Ayak bakımında ise topuk çatlağı herkesin şikayetçi olduğu bir konudur. Ama bu sorunu evde yapacağınız karışımlarla gidermek mümkündür. 10 adet aspirin ve vazelini alın. Aspirinleri ezin ve bir miktar vazelinle karıştırın. Bu karışımı topuk bölgesine sürün ve üzerine bir çorap giyin. Böylece karışımın dağılmasını önlemiş olursunuz. Bir sonraki gün uyandığınızda topuğunuzdaki yumuşaklığı hissedeceksiniz. Bir diğer maske tarifi için limon ve gliserin gereklidir. Bir miktar limon ve gliserini karıştırarak uyumadan önce topuğunuza sürün. Bir sonraki gün uyandığınızda bu maskenin cildinize yaptığı yumuşamayı fark edeceksiniz. El ve ayak bakımı ile maskelerin yapımı saymakla bitmez. Bu maskelerden birkaçını sizlerle paylaşmak istedim. Herkese sağlıklı günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu