El ve Tırnak Bakımı

El Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Siz de el bakımı için dikkat edilmesi gerekenler listesine uyarsanız, ekstra maske yapmaya ihtiyaç duymazsınız.

Tabi ki tüm cildinizin ufak tefek düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Fakat günlük rutininizi uyguladığınızda, ellerin yoğun bir bakıma olan ihtiyacı azalır.

El Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hijyene Önem Verin

Ellerinize bulaşabilecek hastalıklardan korunmanın en temel yolu hijyendir. Ellerinizi sık sık, sağlıklı ve anti-bakteriyel bir sabunla yıkamalısınız.

Kuruluğa Karşı Nemlendirici Kullanın

Ellerinizin kuruyup çatlamaması için gün içinde birkaç kez nemlendirici sürmelisiniz. Özellikle ellerinizi yıkadıktan sonraki anlara denk getirmelisiniz. Genelde elleriniz yıkandıktan sonraki anlarda kurumaya daha müsaittir.

Kaliteli Nemlendirici Seçin

Kaliteli demek pahalı anlamına gelmez. Bu sebeple kaliteli parayla doğru orantılı olarak aramayın. Fakat kaliteli ürünler için detaylı araştırma yapmanız gerektiğini de unutmayın.

Genel olarak el bakımı için yağlı kremler daha etkilidir. Kendi cildinize en uygun ürünü seçmeye özen göstermelisiniz.

Kimyasallardan Uzak Durun

Ellerin kuruyup çatlamasına sebep olan en büyük etken deterjanlardır. Kimyasal katkılı oldukları için elleri yıpratır. Temizlik yaparken veya bulaşık yıkarken eldiven takmaya özen gösterin.

Zararlı Işınlardan Korunun

Güneş ışınları ellere de zarar verir. Ellerin lekeler ve kırışıklıklarla dolmasına sebep olur. Bu durumlarda tedavi için cilt uzmanına başvurabileceğiniz gibi, kremlerle bu sorunların oluşumuna da engel olabilirsiniz.

Masaj Yapın

Ellerinize krem sürdüğünüz zamanlarda mesaj yapın. Hücrelerin harekete geçmesini sağlayacaktır.

Bunu bal ve toz şekerle masaj yaparak da peeling etkisiyle sağlayabilirsiniz.

Tırnaklarınızı Canlandırın

Sürdüğünüz ojeyi uzun süre bekletmeyin. Kısa süre sonra çıkarın. Tırnaklarınızın hava almasını engellemeyin. Üstelik oje ve aseton hem tırnak katmanlarının ayrılmasına, hem de tırnakların sararmasına sebep olur.

El bakımı için nemlendirici krem kullanırken tırnak kenarlarına da masaj yapabilirsiniz. Aynı zamanda limon suyuyla masaj yapmak hem tırnak sararmasını giderir, hem de tırnakların uzamasını sağlar.

Tırnaklarınızı Sağlıklı Uzatın

Saç bakımı için olduğu kadar tırnak bakımı için de biotin takviyesi oldukça önemlidir. Fıstık, badem, fındık ve yumurta gibi besinler tüketerek bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu