Aile İçi Şiddet

Ekonomik Şiddetin Etkileri

Şiddete maruz kalan kadınlarda birçok sorun meydana gelir. Diğer şiddet türlerinde olduğu gibi, kadın yaşamında ekonomik şiddetin etkileri büyüktür.

Bunlar;

Erkeğin uyguladığı ekonomik şiddet sonucu kadınların birçoğu fakirleşmektedir. Fakirliğe düşen kadınların, fiziksel şiddete uğrama riskleri artmaktadır. Fiziksel şiddete uğrayan kadında da psikolojik sorunlar ortaya çıkmakta ve bu durum çocuklarında sorun oluşturmaktadırlar. Birçok kadın çalıştığı parayı eşine vermemesi nedeniyle eşinden dayak yemektedir.

Ekonomik şiddet sonucu, kadınlarda depresyon ortaya çıkabilir. Madde bağımlılığı ve öz kıyım (intihar) riski artar.

Kadın fakirleştikçe, para kazanmak için bedenini ticari amaçlı kullanabilir. Bu da kadının cinsel şiddete maruz kalma riski artırmaktadır. Kadınların fuhşa yönelmesi söz konusu olabilmektedir.

Ekonomik şiddet kadınları erkeğe parasal olarak bağımlı kılar ve özgüvenini azaltır.

Ekonomik şiddetin etkilerinden biri de kadınları sosyalleşmelerini önlem

Parasal olarak zorlanan kadın, çocuğunun ihtiyaçlarını da (beslenme- giyinme vb.) karşılamakta zorlanır.

Parasal olarak erkeğe bağımlı olan kadınlar, sosyal imkânlardan yararlanmaları eşlerinin iznine tabidir.

Ekonomik şiddetin en önemli etkilerinden biri de kadınları üretime katılımın az olmasıdır.  Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri azalır.

Kadınların yetenekleri köreltilir. Eğitim almaları engellenir. Yeterli eğitim alamadıkları için düşük gelirli ve vasıfsız işlerde çalışırlar.

Kadınlara yönelik ekonomik şiddetin önlenmesi için;

Ülkelerin bu durumu önleyecek tedbirleri almaları, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ilkokul eğitimiyle başlayarak tüm çocuklara öğretilmesi,  kadının iş-eğitim-kazanç ve yasal haklarının öğretilmesi önerilir.

Ailelerin kız çocuklarını okutması ve kız çocukları özgüvenli yetiştirmeleri önerilir.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu