Beslenme Diyet

Egzersiz Nedir Nasıl Yapılır?

Kalp sağlığı için çok önemli olan kalp ve akciğerin işlevini arttıran, daha çok oksijen almamızı sağlayan spor düzenli ve dengeli beslenmeyle birleşince kalbin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Egzersiz nedir nasıl yapılır sorularının yanıtı kendi içindedir aslında. Yoğun ama hareketsiz geçen bir yaşam, masa başı iş, hayatımızı kolay hale getiren otomobil, asansör gibi alışkanlıklar hareketsiz bir yaşama neden olmaktadır. Sağlıklı ve dinç bir yaşam için vücudun doğru ve bilinçli bir şekilde hareket etmesini sağlayacağınız hareketler dizisi egzersizin kısaca tanımıdır.

Bu hareketsiz yaşam şekli kalbin sağlığını olumsuz etkilemekte bunun yanında düzensiz beslenme de söz konusu olunca kilo alma, vücudun gereğinden fazla yağlanması fazla kiloya da sebep olmaktadır. Tüm bunlar sağlığı tehdit etmekte beraberinde farklı sağlık sorunlarını da getirmektedir.

Egzersiz günlük yaşamda meydana gelen çabuk yorulma, nefes alıp vermede zorluk gibi durumların azalmasına yardımcı olur. Ayrıca egzersiz bacaklardaki kasların genişleyerek kullanacağı oksijen kullanımını arttırır. Kalp yetmezliği katekolamin denen maddenin daha da çok artmasına buna bağlı olarak da kalbi olumsuz etkilemektedir. Egzersiz bu durumun oluşmasını engeller ve kalbin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Egzersiz yapmaya karar veren sağlıklı olan ya da sağlık problemi olan herkesin mutlaka bir doktora başvurması gerekmektedir. Egzersize başlamanın yaşı yoktur ama erken yaşlarda başlayanlar sağlık açısından çok avantajlıdır. Açık hava egzersizi çok soğuk ya da sıcak havalarda yapılmamalıdır. Bir sporun yararlı olması düzenli yapılmasına bağlıdır. Haftada 4-5 günü mutlaka egzersize ayırmak ve ortalama 45-60 dakika yapmak çok önemlidir.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu