Beslenme Diyet

Düşük Karbonhidratlı Diyetler Kilo Verir mi?

Genel olarak tüm diyet programlarında beslenme listesinde karbonhidratların düşük proteinlerin yüksek olması kilo vermenize yardımcı olur. Merak unsuru olan düşük karbonhidratlı diyetler kilo verir mi? sorusu devamlı sorulan araştırılan bir konudur.

Diyetlerde karbonhidrat miktarının düşük tutulması kilo vermenize yardımcı olmaktadır.  Sadece diyet için değil bunun yanında şeker hastalarında, metabolizma hızlandırmada önemli bir etkendir. Karbonhidratın düşük tutulması günlük kalori alım miktarını azaltmaya, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaya, besin değeri yüksek daha sağlıklı, diyetinizi rahat uygulayabileceğiniz bol çeşitli besin tüketmenize yardımcı olacaktır.

Birçok besinde bulunan karbonhidrat içerikli besinler arasında tahıllar, meyveler, sebzeleri süt, ceviz, baklagiller bulunmaktadır. Bunlar arasında uzak durulması gerekenler tahıllar, baklagillerdir. Kilo alımında büyük tehdit olan un ve şeker işlenerek marketlerde raflarda bulunan besinlerden uzak durulmalıdır. Bu besinler arasında beyaz undan yapılan ekmek, makarna, şeker, kurabiye gibi işlenmiş besinlerle birlikte tatlandırılan şekerli içecekler diyet listesinde olmaması gereken büyük tehdit oluşturan besinlerdir.

Bunların dışında gerekli miktarda bol tahıllı ürünler, sebze ve meyveler, bol lifli gıdalar gerekli miktarda tüketilmesi sağlıklı bir diyet programı için önemlidir. Bu yüzden protein ağırlıklı besinlerin yanına 60-130 gram karbonhidratın karşılığında alacağınız 240-520 kalori günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bazı düşük karbonhidrat içeren diyetlerin başlangıcında karbonhidrat tüketimini tamamen yasaklamaktadır. Daha sonraki süreçlerde azar azar eklenmektedir. Ancak 1-2 yıl gibi uzun süreli karbonhidrat kesimi sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden yüksek protein, düşük karbonhidratlı diyetler diğer diyetlerle karşılaştırıldığında kilo vermede çok fazla fark göstermediğinden uzun vadeli karbonhidrat kesimi için sağlığınızı tehdit etmek doğru değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu