Beslenme Diyet

Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Bilimsel olarak kanıtlanmış olan düşük karbonhidrat diyeti sağlıklı kalarak kilo vermeyi garantiliyor. Çoğu diyet programlarında belirtilen beslenme listelerini uygulamak yerine ne yenilebileceğini, ne kadar yenilebileceğini bilerek ağız tadınıza uygun olarak kendi beslenme listenizi uygulama şansı veren düşük karbonhidrat diyetinizi rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yenilebilecek besinlerin ne olduğunu bilerek bilinçli bir beslenme şeklini yaşam şekli haline getirmenize yardımcı olacaktır.

Bir diyette yenilmesi gereken en temel besinler yağsız et ve et ürünleri, yumurta, sebze, meyve kuru yemişlerden badem, fındık, ceviz, süt ve süt ürünleri, sağlık için de çok önemli olan zeytinyağı ve fazla olmamak şartıyla, fırınlanmış ya da közlenmiş olarak tüketebileceğiniz patates beslenme listenizin en önemlileridir. Sınırlı çok miktarda tüketebileceğiniz karbonhidrat grubundan ise patates, glutensiz tahıllar yani pirinç, yulaf, kinoa vb. baklagillerden ise mercimek, kuru fasulye vb. besinlerin günün bir öğününde bir porsiyon olarak ve yağsız olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Bu besinlerle kan şekeriniz dengede olacak şeker ihtiyacınız azalacak. Fakat istikrarlı bir şekilde devam edeceğiniz bir diyette çoz olarak tüketebileceğiniz %70-80 kakaolu bitter çikolata ve şekersiz şarap size motivasyon sağlayacaktır.

İçecek olarak da rahatça tüketebileceğiniz bitki çayı, kahve, çay istenildiği kadar ancak şekersiz olarak tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Bir diyette kati suretle uzak durulması gerek üç büyük beyaz un, şeker ve tuz, zeytinyağı dışındaki tüm yağlardan özellikle uzak durmak düşük karbonhidrat diyetinde çok önemli noktalardadır.

Bu besinler uzak durulması gereken besinler kullanılmadıkça istediğiniz baharatlarla ağız tadınıza uygun çeşitlendirmeler yaparak kendi listenizi rahatça uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu