Makyaj

Dudak şeklinize Uygun Makyaj Teknikleri

Dudaklar yüzümüzde çok dikkat çeken noktalardandır. Türkiye ortalamasında dudaklarından memnun olmayan kadınların yüzdesi %42 dir. Farklı dudak şekilleri olduğu için ruj kullanırken herkesin uyguladığı metodu uygulamak yerine size en uygun metodu uygulamalısınız. Dudak şeklinize uygun makyaj teknikleri? Dudağınızın önce hangi kategoriye ait olduğunu belirleyip buna göre ruj sürme tekniklerini uygulamalısınız. Kategoriler ve ipuçları ise: Kalın (dolgun hacimli) dudaklar için tabiri uygun olursa ruja gerek duymadan bile çok güzel olan dudaklardır. Kalın dudaklar çok dikkat çektiği için bu dudaklara sahip bayanlar yüzde gözlere önem vermelidir. Dudağınız kalın olduğu için renkli parlatıcılardan ve dudağı büyük gösteren rujlardan kaçınılmalıdır. Daha sade, dudak rengine yakın parlatıcı ve rujlar tercih edilmelidir.

Dudaklarınız ince ise en önemli silahınız ve hayat kurtaran aracınız dudak kalemleridir. Dudak kalemini dudak çizginizin hizasında sürerseniz veya çok çok az miktarda dudak çizgisinin dışından sürerseniz dudaklarınız olduğundan büyük görünecektir. Fakat dudak kalemi ile dudak renginizin dengeli olmasına özen gösterin. İnce dudaklı kadınlar açık tonlarda rujları ve renkli parlatıcıları kullanabilirler. Çünkü açık renkler dudaklarınızı olduğundan daha büyük gösterir. Kaçınılması gereken renkler ise koyu renklerdir. Bun tonlar da dudaklarınızı olduğundan ince veya yok gibi gösterir. Mesela koyu renklerin insanı daha zayıf göstermesi mantığıyla düşünürseniz aklınıza yatacaktır. Eğer üst dudağınız ince alt dudağınız kalın ise dengeyi koruyarak ruju sürmektir. Üst dudağa bir kalem çekildikten sonra ruju sürerseniz daha doğru bir duruş sağlar. Alt veya üst dudağı dışa doğru olan kadınlarda ise durum; hangisine uyuyorsa örneğin üst dudağınız dışa doğru ise dudak kalemini dudak çizginizin altından çekerek dudağın düzgün durmasını sağlayabilirsiniz. Alt dudak için de aynı mantık geçerlidir.  Bilmeniz gereken ise herkesin dudağı güzeldir. Kimsenin dudağına özenmenize gerek yoktur.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu