Doğum

Doğumun Başlangıç Belirtileri

Merakla ve 40 hafta boyunca beklenen doğum eyleminin başladığını gösteren belirtileri bilmek anne adayları için önemlidir. En önemli doğumun başlangıç belirtileri aşağıdaki gibidir. Anne adayı bu belirtileri görürse doktora başvurmalıdır.

Doğumun 3 ana başlangıç belirtisi vardır:

Rahimde kasılmalar (Doğum Sancısı- Kontraksiyonlar- Ağrı)

Doğumun başladığını gösteren en önemli belirti rahimde meydana gelen düzenli kasılmalardır. Bunlar sancı, ağrı, kasılma, kontraksiyon vb. isimlerle de anılır.

Her kasılma doğum sancısı olarak nitelendirilemez. Kasılmanın süresi, şiddeti, karakteri son derece önemlidir. Gebeliğin 20. haftasından sonra rahimde kadınların hissedebileceği şiddette ufak kasılmalar meydana gelir. Bunlara Braxton Hicks kasılmaları denir ve yalancı doğum sancılarıdır. Bu kasılmalar son aylara doğru giderek artar. Bunlar rahmin doğuma hazırlandığının göstergesidir. Gerçek doğum sancılarından farklıdırlar.

Yalancı doğum kasılmaların gerçek doğum kasılmalarından farkı nedir?

  • Kısa sürelidir.
  • Rahim ağzında açılmaya (dilatasyona) neden olmaz.
  • Düzensiz aralıklarla gelirler. (20 dk dan daha uzun aralıklarla)
  • Şiddeti düşüktür.
  • Sancılar değişkendir.

Gerçek doğum kasılmalarının (ağrılarının- sancılarının) özellikleri nelerdir?

  • Uzun sürelidirler. (1 dk dan uzun)
  • Düzenli aralıklarla gelir.
  • Şiddeti giderek artar.
  • Bebeğin aşağı doğru itilmesini sağlar.
  • Rahim ağzında değişikliklere (dilatasyon ve efasman) sebep olarak, doğum eyleminin gerçekleşmesini sağlar.

Gerçek doğum sancıları genelde karnın ortasında, nadiren kasık, bel sırt bölgesinde de hissedilebilir. Sancılar kasılma ve sertleşme şeklinde hissedilir. 10 dakika içinde 2-3 kez olur ve 40-50 saniye sürer. Karında sertleşme olur ve karın aşağı doğru baskı yapar.

Nişan Gelmesi

Gebelik boyunca rahim ağzı (servikal kanal) kapalı durumdadır. Rahim ağzında mukus içeren hafif kanlı salgıdan bir tıkaç bulunur. Doğumun başlangıç belirtilerinden biri de kasılmaların başlaması ile servikal kanaldaki değişikliklerle birlikte bu tıkacın düşmesidir. Buna halk arasında nişan denir. Bu belirti 1 ya da 2 gün içinde doğum eyleminin gerçekleşeceğini gösterir.

Su gelmesi

Su gelişi bacaklar arasından aşağı doğru hafif sıcak, berrak suya benzer bir sıvının gelmesi şeklinde gerçekleşir. Akıntı ve idrar kaçırmayla karıştırılmamalı ve iyi ayırt edilmelidir. Genelde iç çamaşırı ve pedi dolduracak kadardır. Tekrarlayıcı olabilir. Sıvı gelişi aniden çok miktarda olabileceği gibi sınırlı miktarda da olabilir. Suyu gelen gebelerin hastaneye başvurması gerekir. Doğumun başlangıç belirtilerinden biri olduğundan gebenin yatışı yapılarak hastanede kontrol altına alınır. Bazen kasılmalarla birlikte su gelmeye başlar. Bazen de kasılmalar olmaksızın su gelebilir. Her iki durumda da kadınlar doktora başvurmalıdırlar.

Doğum için ideal zaman gebeliğin 36. haftasından sonradır. Ancak bazen daha erken dönemde doğum eylemi başlayabilir ya da anne adayında aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir. Kadınların bu durumlarda vaki kaybetmeden doktora başvurmaları önemlidir.

Gebeliğin acil durumları, doğum eylemi başlamadan ağrıların (rahimde kasılmalar) olması, suların gelmesi, bebek hareketlerinin hissedilmemesi ve kaybolması, görme problemleri olması, yükse ateş (38 C derece ve üzeri), aşırı bulantı ve kusma, el ve ayaklarda şişmeler (özellikle sabah yataktan kalkınca), baş ağrısı, vajinal kanama gibi belirtiler görülürse derhal hekime başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu