Doğum Sonu Dönem

Doğum Sonrası Kanama Kaç Gün Sürer?

Gebelikte ve sonrasında yaşananlar her annede farklılık gösterebilir. Kadınların en sık merak ettiği konulardan biri de “ doğum sonrası kanama kaç gün sürer ?” dir. Gebelikte ya da sonrasında yaşadığınız sorunları başka anne ya da anne adayları ile kıyaslamamalısınız. Doğum sonrasında vücudunuzun eski haline dönebilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Kanama tipleri, Vücudun kendine gelme süreci 40 günlük lohusalık dönemi boyunca devam eder. Doğum sonrasında her annenin kanaması olur. Peki doğum sonu kanama kaç gün sürer? Bu sorunun cevabı sezaryen ve normal doğum yapan kişilerde farklılık gösterebilir. Eğer normal doğum yaptıysanız ilk hafta biraz yoğun bir kanamanız olabilir. Bu kanama adet döneminde yaşadığınız kanamayla hemen hemen aynıdır. İlk günler yoğun olan kanamanız, zamanla kahverengine ardından sarıya ve sonrada akıntı olarak beyaz renge döner.

Doğum sonrası kanama tipleri

Doğum sonu devam eden kanamaya Lochia denir. Ortalama 40 gün süren kanama 3 şekilde görülür.

Lochia Rubra (DS 1.-3. gün arasındaki kanamadır): Adet kanaması gibi kırmızı renktedir. Miktarı fazla olan, küçük pıhtılar içerebilen, ekşi, et/taze kan kokusu olan kanamadır. Ayağa kalkma, emzirme ya da  fiziksel aktivite ile kan akışında artma vardır.

Lochia Seroza (DS 4.-6.gün arasındaki kanama): Pembe, hafif kahve renkli kanamadır. Et kokusu vardır.

Lochia Alba (DS 10.gün gün başlar 3-4 hafta sürer) Sarımtırak-beyaz renktedir. Ağırlıklı olarak mukus içerir. Kokusu yoğun değildir.

Doğum sonrası kanama biraz yoğun olacağı için bu dönemde kullanılan özel pedleri eczanelerden bulabilmeniz mümkündür. Doğum sonrası pedlerinizi mümkün olduğunca sık sık değiştirmelisiniz (bir ped en fazla 3 saat kalmalı, kanama az olsa bile değiştirilmeli) ve genital bölgenizin temizliğini su ile yapabilirsiniz. Genital bölgenizi temiz tutmak enfeksiyon kapma riskini de ortadan kaldırır. Lohusalık dönemi sonrası doktorunuza görünmelisiniz. Doğum sonrası kanamanız olması gerektiği gibi başlayıp bittiyse sorun teşkil etmez. Ancak kanamanız durmadıysa doktorunuza danışıp bunun nedenini öğrenmelisiniz.

Doktora başvurulması gereken durumlar:

Pis/kötü koku, çok sayıda ya da büyük pıhtılar, pedin hızla dolması. Azalan kanama miktarının birden artması kahverengiye ya da sarıya dönen kanamanın tekrar koyu kırmızı renge dönmesi, kanamanın dört haftadan fazla sürmesi durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

156 Yorum

 1. Merhabalar ben normal doğum yaptım ve bugün 48 gün oldu kızım benim hala kanamam var ve rengi de koyu bu hastalığın olması normal mi yoksa bir kaç güne çeker mi yani 8 gündür kanamam hala dewam ediyor

 2. Merhaba Duygu Hanım. Doğum sonrası 48. gündesiniz ve hala kanamanız devam ediyor. Bu normal bir durum değil. Normalde şimdi kanamanızın bitmiş olması gerekirdi. Bir doktora başvurmanızı öneririm. NEdeninin araştırılması gerekir kendi kendine geçmesini beklemeyin. Sağlıklı günler dilerim.

  1. Merhaba dogum yaptım 43gunum ve kanamam kırmızı diye gittim rahimde bir kitle gibi bişi görüyorum dedi kan tahlili yaptı temiz çıktı Mr istedi sonuçlarını alicam kötü bir durum yoktur demi

   1. Merhaba Behiye hanım. Rahim için de görülen her kitle kötü huylu değildir. Özellikle hastanın yaşı genç ise myom polip vb. Iyi huylu kitle olma ihtimali daha yüksektir. Endişe etmeyin. Sonuç çıktığında doktorunuz size bilgi verecektir. Çok geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

  2. Benim 55 gun oldu halada kanamam devam ediyor sizce normalmi v.s neden bukadar uzun sürdü sebebi ne olabilir

 3. Merhaba normal dogum yaptm ikincisi bebeğim. Ocagn 23unde doğum yaptm
  İlk 4-5 gun normal kanamalarim oldu fakat sonra sarıya donerek losi oldu.
  Sorun su ki 40 gun olmadan 2 gun once tekrar kanamam geldi ve 5-6 gun sürdü sizce bu adet mi yoksa lohusa kanamam mı ??

  1. Suanda kanamam olmuyor esimle iliskiye girmstk hamile kalmak istemiyorum ertesi gun hapı kullanmstm hapin etkisi bi yana o son kanamam adet kanaması mıydı merak knusu ?

   1. Evet Beyaz Hanim bu adet kanaması olabilir. Ertesi gün hapı kullanmak doğru olmuş ancak ertesi gün hapını sürekli kullanamazsınız bu nedenle etkili bir aile planlaması yönetimi kullansanız iyi olur.

 4. Mrb ben 29 marta sezeryan doğum yaptım ve 40 gün olmadan kanamam kesilmişti ama 3-4 gün önce yine başladı ilk simsiyah renkte geldi sonra koyu kırmızı renkte şimdide berrak bi kırmızı olarak geliyo ve bugün cok hareketli bi gün geçirdim gün arasında gittim her tarafım batmıştı hiç böyle olmamıştım bu nedir adet mi oluyorum

  1. Evet Pınar Hanım yaşadığınız kanamanın nedeni adet kanaması. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmanızı öneririz.

 5. Meb ben 24 marrta normal doğum yaptım yirmi gün kanama oldu kesildi şimdi ellinci gundeyum altı gündür çok acayip kanamam var adet mj oluom ve emzirmiom ..

 6. Merhaba 1 haftalık sezaryen ile doğum yaptım dikiş bölgemde morarma var karnımda his kaybı ve hızı mevcut nedenini bilmiyorum normal midir birde kanaman 1 hafta sürdü sadece şuanda çok az bir kahverengi leke geliyor konu ile ilgili bilgi rica ederim.

  1. Muhtemelen enfeksiyon gelişmiş olabilir bu yüzden en kısa sürede kadın doğum doktorunuza gözükmenizde fayda var

  2. Merhabalar ben 17 martta sezeryan doğum yaptım bugün 51. günü kanamam azalmıştı bitecek gibiydi kahverengiye dönmüştü bugün birden fazlaca pembe kanamam oldu ve devam ediyor hala acaba adet mi görüyorum emziriyorum da

  3. Merhaba Kübra Hanım. Çok geçmiş olsun. Bazen dikişlerin olduğu alanda hafif morluklar olabilir. Ancak ciddi bir morluk ve şişlik varsa dikişlerin olduğu alanda kanama olmuş olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora başvurmak gerekir. Diğer sorunuza gelince 1 hafta sonra kanama bazı kadınlarda bitebilir. Kanama beyaz sarı şekilde devam edebilir. O yüzden endişe etmenize gerek yok. Çok geçmiş olsun sağlıkla kalın.

  1. Merhaba Elif Hanım. Doğum sonu kanamanın 55 gündür devam etmesi normal bir durum değil. Eğer kanama miktarı fazla ise doktora başvurunuz. Büyük ihtimalle myomlarınızdan kaynaklı kanamanız uzun sürüyor. Myom rahim içinde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Genellikle kanama miktarında artış, lekelenme tarzı kanama gibi bulgularla belirti verir. Büyüklüğüne ve hastanın şikayetlerine göre tedaviye karar verilir. Çok küçüklerde tedavi bile gerekmeyebilir.

  1. Merhaba Özge Hanım, Eğer kanamanız adet kanaması gibi (kırmızı, bol miktarda) devam ediyorsa bu normal bir durum değildir. Eğer hafif sarı pembe renkte ise normal dir.

  1. Merhaba Songül Hanım genellikle 40. güne doğru kanamanın bitmesi beklenir. Son 3 gündür koyu kırmızı devam ediyorsa adet olmuş olabilirsiniz. Burada önemli olan kanamanın miktarı eğer çok yoğun kanama ise ve 8 günden daha uzun sürerse doktora başvurmanızı öneririm.

 7. Merhabalar ben 10 Mayıs’ta Doğum yaptım. Bugün tam 40 günlük olduk. İlk sıralar kanamam yoğun ve kırmızı geliyordu. Bundan 10 gün öncesine kadar sarı şekilde devam etti ama şu iki gündür kırmızı şekilde gelmeye başladı. Normal bir durum mu acaba?

 8. Mrb ben sezeryanla doğum yaptım 43 gündür fakat kanamam hala devam ediyor ilk dönemlerde yok denilecek kadar yoktu ama sonlara Doğu cogalmaya başladı rengide kırmızı normal mi sizce.?

  1. Merhaba tarif ettiğiniz kanama pek normal görünmüyor. Doktora başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler.

 9. Merhaba ben normal dogum yatim 9 gun oldu bugun ayakta dusa girdim ve daha sonra kanamam durdu sebebi ne olabilir bu durum normal mi

  1. Kadınlar duş yaptıklarında sıcak suyun etkisi ile bazen kanama azalabilir ancak daha sonra normale dönecektir endişe etmeyiniz. Sağlıkla kalın.

 10. İyi günler ben doğum yapalı 11 gün oldu ama kanamanın rengi hala koyu ve cok kötü kokuyor acaba bi sorunmu var

  1. Merhaba Zeynep Hanım, koyu kahverengi ve kötü kokulu akıntılarda aklımıza enfeksiyon gelir. Bu nedenle bir doktora başvurup akıntıyı değerlendirtmenizi öneririm.

  2. Ben sezeryanla doğum yaptım bugün 2, hafta oldu kanama yok denilecek kadar azdı bu gün birden arttı bu normalmi

 11. merhabalar ben 31 mayista sezaryanla doğum yaptim 9 temmuzda 40.gunum dolucak son uc gündür kahve acik pembe alintim vardi simdi acik kirmizi gibi kanamam geliyo adet olabilir mi

 12. yarin 40 doluyo 37. gun acik kirmizi kanama basladi adet olabilir mi doktorum normal dedi 40. gunde bir kez adet görebilirmiş kadinlar

 13. Merhaba bır aylıkken kanamam bıttı esımle beraber olduk geri cekilme yontemıyle korunduk sonra hafıf hafıf kanamam oldu doktora gıdıcem spiral için ama hamile kalmıs olmaktan cok korkuyorum bişey varmıdır bu arada bebeğim emıyor mama vermıyorum cok sıcak oldugu ıcın de bıraz su verıyorum

  1. Merhaba, gebe kalma şansı bu dönemde biraz düşük ancak imkansız değil. Bu ilişki sonrası gebe kalıp kalmadığınızı 20 gün sonra kanda B-HCG testi yaptırarak anlayabilirsiniz. Cinsel ilişki sonrası gebeliği önlemek için ertesi gün hapları var. Cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde kullanılması gerekiyor. İsterseniz doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Bu endişeleri yaşamamak için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanımına başlamanızı öneririz. Sağlıkla kalın.

 14. Merhaba benim kanamam 40. Gün bitti bir iki gün sonra da adet oldum o da bir hafta sürdü bitti. Şimdi bebeğim 53 günlük. İki gündür çok açık renkli pembemsi kanamam var sebebi ne olabilir normal mi

  1. Merhaba Reyyan Hanım, bu pembe akıntı yumurtlama kanaması dediğimiz kanama türüne benziyor. Endişe etmeyin. Eğer cinsel ilişkinize başladıysanız mutlaka etkili bir aile planlaması yöntemi ile korununuz. Ayrıca doğum sonrası ilk altı ay boyunca adet düzensizlikleri görülebilir. Bu normal kabul edilen bir durumdur. Sağlıkla Kalın

  1. esra hanım merhaba. çok geçmiş olsun. yaşadığınız durum normal değil lütfen bir doktora başvurun.

 15. Merhabalar ben doğum sonrası 44. Gündeyim ve son 3 gündür yoğun kanama yaşıyorum aynı adet kanaması gibi koyu kırmızı renkte sebebi nedir ??

  1. Semra Hanım merhaba. kırk günden sonra olduğu için adet kanaması olduğu düşünüyorum. eğer kanama sekiz günden uzun sürerse doktora basvurunuz

 16. Merhaba 16 haziranda doğum yaptım normal devam eden lohusa kanamam bitiyor gibiyken 25. Günümde kırmızıya döndü miktarı da adet kanaması gibi çoğaldı sebebi nedir acaba bu kadar erken adet olabilir miyim sizce

  1. rüya hanım Merhaba. bir kaç gün bekleyin. eğer yoğun bir kanama olursa ve 8 günden uzun sürerse doktora başvurun. sağlıkla kalin

 17. Merhaba 13 haziranda doğum yaptım kanamam azaldı fakat 32 gün oldu neden hala bitmedi üstelik kokusu çok pis normal bişeymi bu

  1. zümra hanım çok geçmiş olsun. yaşadığınız Kanama normal olabilir ancak koku bize enfeksiyon olabileceğini düşündürdü. doktora başvurunuz. sağlıkla kalin

 18. Slm ben 3 temmuz 2017 günü düşük yaptım 10 temmuzda kanamam bitti eşimle o gün birlikte olduk ve 9 gündür kanamam yok hamile kalmış olabilir miyim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Berna Hanım, 3 Ağustos da gebelik testi yaptırmanızı öneririm. Buradan kesin bir şey söylemek doğru olmaz.

 19. Slm bn 22 gündür normal doğum yaptım hala kanama oluyor günde bi iki defa oluyor bazen de iki günde bir oluyor normal mı bilemedim birşey yapmam gerekiyor mu

  1. Merhaba Yağmur hanım, Doğum sonrası kanama önce adet kanaması gibi kırmızı ve yoğun olur. 3 gün sonra kanama miktarı azalır pembe kırmızı bir kanama olur daha sonra sarı beyaz pembe bir akıntı olur ve ortalama bu süreç kırk gün devam eder. Eğer 22 gündür yoğun kanamanız varsa bu durum normal kabul edilmez. Doktora başvurmanızı öneririm. Sağlıkla kalın.

 20. Slm ben doğum yaptm 40 gün adet gürdn sonra bir hafta geçti tekrar kalamam başladı ve iki haftadır hala kanamam var

  1. Adet oluyorsunuz bu normal bir durum kanama çok yoğunsa ve kanama süresi sekiz günü geçtiyse doktora gidin. Bunun dışında endişeye gerek yok.

 21. Mrb sezaryanla dogum yaptim 40. Günümde kanamam bitti.sonra haziranin 27sinde adet kanaması başladı bir hafta surdu şuan 63 günlük bebeğim var kanamam geliyor adet kanamasimi bir hafta önce geldi sizde nedir ?

  1. Merhaba Nur Hanım, Doğum sonrası dönemde adet düzensizlikleri ile karşılaşılabilir. Hemen endişe etmeye gerek yok. Doğumun üzerinden 6 ay geçtikten sonra hala düzensiz kanamalarınız varsa doktora başvurabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

 22. merhaba 11 mayista dogum yaptim ve 25 temmuza kadar kanamam orta miktarda surekli devam etti 40 gun lohusalik döneminde bazen kahve rengi ye dondu sonra tekrar kirmizi oldu herkes doktora git normal degil dedi gitmedim bi iki gun once de bitti kanamam simdi gitsem bi ise yarar mi

 23. Mrb ben normal dogum yaptim bugun 50 gun oldu ogluma cok az az leke geliyor acaba normal.mi bu yoksa doktora gitmem mi lazim

 24. Merhaba sezeryanla doğum yaptım. Estetik dikiş atıldı. 40 gün hafif kanama yaşadım. Kanamam bittikten 1 hafta sonra ağır bir sehpa kaldırdım ve kanamam tekrar başladı. Ama çok az bi miktarda. Dikiş yerimde herhangi bi şişlik yada ağrı yok. Ama kanama beni endişelendirdi. Acaba içten dikişlerimi patlatmış olabilirmiyim?

  1. Geçmiş olsun,
   Sezeryan doğumlardan sonra 8 hafta süreyle ağır işler yapmaktan kaçınmak gerekir. Dikişlerde açılma, idrar torbasında sarkma gibi sorunlar meydana gelebilir. Dikişlerinizde açılma olsaydı ağrınız olur ve kanamanız devam ederdi. Endişe edecek bir durum yok.
   Sağlıklı günler dileriz.

 25. Slm ben sezeryanla 3.bebegimi dogurdum ve tüpligasyon yaptirdim 34gundur kanamam devam ediyor daha nekadar sürer ve hafif karın ağrısı mide ağrısı çekiyorum hergün rahimici enfeksiyon olmaktan korkuyorum kanamam da iltihap kokusu gibi koku var endişeleniyorum bu sebeplerden dolayı

  1. Merhaba, Kanamanız 34 gündür yoğun bir şekilde devam ediyorsa bu normal bir durum değil. Doktora başvurmanızı öneririm. Kötü kokulu ve et suyu görünümünzde akıntı enfeksiyon belirtisi olabilir. Geçmiş olsun.

 26. Merhaba lohusalıktan sonra eşimle geri çekilme yöntemiyle ilişkiye girdik ertesi gün üç aylık korunma iğnesi depo provera vuruldum. Bir hafta sonra da adet kanaması gibi kanamam başladı ve iki haftadır devam ediyor. Normal midir bu durum sizce?

  1. Merhaba, öncelikle depo proveraların ertesi gün hapı olmadığını bilmenizi isterim. Depo kullanımı nedeniyle kanama süresi uzayabilir ve ara kanamalar meydana gelir. Bu normal bir durumdur. Eğer geçmez ve miktarı artarsa doktora başvurunuz.

 27. Merhaba ben 2 haziranda sezeryan oldum erken doğum yaptım.ikizlerim 23+5 te doğdular..şuan 65 gün oldu benim kanamam hiç kesilmedi.. bitecek gibi olup yine kırmızı olarak devam ediyor.Doktorum bebeklerim hala küvezde ve riskleri olduğu için strese bağladı o yüzDen uzun sürüyo dedi..Sizce de öyle mi tedirginim çok başka bir doktora görünmelimiyim ?

  1. Merhaba ikiz annesi. Öncelikle geçmiş olsun. Doğum sonrası 65 gün kanama için oldukça uzun bir süre. Stres nedeniyle olabilir ancak öncelikle diğer nedenlerinde araştırılması gerekir. Bu nedenle doktora başvurmanızı öneririm.

 28. Merhabalar. Ben 4 gun önce normal dogum yaptim. 3 gun kanamam azalmisdi hafif pembeye dönmüsdü bu Sabah kalkdigimda aybasi kanamasi gibi kanamam olmus gece. Koyu kirmiziya dönmüs tekrardan. Bu Kirk gun icinde bunun olmasi normalmi yoksa BI sorunmu var anlayamadim. Simdiden tessekkürler . Bu aradaa dogumdan Sora dikisde atilmadi.

  1. Merhaba bebeğiniz hayırlı olsun,

   Bu tarz kanamalar doğumdan sonra normaldir. O yüzden endişe etmenize gerek yok.
   İyi günler.

 29. Mrb ben 26 mayista normal dogum yptim 40.gunden bu yana arada az az kan lekesi geliyor bu normal mi acaba endise ediyorum

  1. Merhaba,
   Doğum sonrası kanama düzensizlikleri sık sık gördüğümüz bir sorundur. O yüzden endişeye gerek yok.Kanama miktarı çok fazla ve uzun süreli ise doktora gitmenizi öneririz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 30. Ben sadece 3-4 gün kanama gördüm, 2 aylık bebeğim ama doğumdan sonra hiç kanama olmadı bende ne yapmam gerek biraz bilgi verir misiniz ??, sadece 3-4 gün kanamam oldu 🙁

  1. Merhaba Şemsa Hanım. Doğum sonrası 3-4 gün kanamanız oldu diye endişe etmeyin. Önemli olan ağrı, pis kokulu akıntı, yüksek ateş vb şeylerin olmaması. eğer bunlar varsa mutlaka doktora başvurunuz. Her hangi bir sıkıntınız yoksa 4 gün kanamam oldu diye endişe etmeyiniz. Geçmiş olsun.

 31. Meraba arkadaslar ben 29 gun once dogm yaptm kanamam kesilmisti ama su 3 gundur adet kanamsi gibi gelmeye basladi ve gun gectikce artmaya basliyor sizce normalmi yoksa bir doktora basvurmm gerkirmi?

  1. Merhaba Betül Hanım. büyük olasılıkla adet oluyordunuz. Umarım kanamanız geçmiştir. Geçmiş olsun.

 32. İyi günler 27 Nisan da sezeryan Doğum yaptım 40.gü den sonra da az az kanamam oluyor uzun süre önce Doğum yapmama rağmen acaba bu şekilde bi kaç pıhtı şeklinde kanamanın devam etmesi normal mi ?

  1. oğum sonrası kadınlarda kanama düzensizlikleri olabilir. Ancak kanama hergün oluyorsa bu normal bir durum değildir. Bazen bir miktar kan rahim içinde birikir ve kanamanın pıhtılı olmasına neden olabilir. Eğer çok endişe ediyorsanız bir doktora başvurunuz. SAğlıkla kalın.

 33. 4pgun kanama oldu 1hafta sonra 10gun daha kanamam oldu adet kanamasi dedim 1hafta sonra yine kanamam basladi biraz yogun ve birde yanmam var normalmi cevap verirseniz sevinirim simdiden teşekkürler

  1. Merhaba Asi Hanım, doğum sonu kanama içeriğini okuduğunuzda doğum sonrası kanama süresinin 40 gün kadar azalarak devam ettiğini görebilirsiniz. Eğer çok yoğun bir kanamanız yoksa endişeye gerek yok. Kaşıntı enfeksiyon ile ilişkili olabilir. Çok geçmiş olsun.

 34. 7 temmuz da sezaryan ile dogum yaptim . Kanamam 33.gunde bitmisti suan 42.gunumdeyim fakat kirmizi renkte tekrar kanamam geldi cok yogun degil acaba adetmi goruyorum yoksa farkli bi durummu

  1. Merhaba,
   Doğumdan sonra 65 gün süreyle kanamanın devam etmesi normal bir durum değil. Bir doktora başvurmanızı öneririz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 35. Bebegım 2 bucuk aylık sadece anne sütü içiyor kırkım cıkınca spiral taktırdım ve bır bucuk hafta kanamam oldu daha sonrada hep akıntılarım arada lekelenme gibi geldi . Bir gun kanamam oldu ve bitti
  Onun tarıhı de 8 agustostu . 3 gundur test yapıyorum ve negatıf cıkıyor ama uzerınden 3 5 saat gectıkten sonra hafıf ıkınci cızgı görülüyor sorum 1) gevelık testının suresı gectıkten sonra cıkan cızgı bısey ıfade edermı 2) oyle olsa son yaptıgım testte hemen ıkımcı cızgı hafıfte olsa gozukmezmıydı ve son olarak spiral adet gecıkmesı yaparmı yoksa emzırmeden mı kaynaklanıyor bu gec kalması (haftaya kontrole gıdıcem ama bu sorular aklımı kurcalıyor)

  1. Merhaba, eczaneden alınarak evde idrarla yapılan testler çok güvenilir gebelik testleri değildir. Aile sağlığı merkezine giderek kan vermenizi ve gebelik testi yaptırmanızı öneririm.
   Diğer soruya gelince spiral adet düzensizliği yapmaz, lekelenme tarzı kanamalar yapabilir ve kanama süresinde uzamaya neden olabilir. Adet düzensizliği doğum sonraki ilk bir yıl devam edebilen bir durumdur.Sağlıkla kalın.

  2. Merhaba sayın okuyucu,

   Öncelikle şunu belirteyim spiral adet gecikmesi yapmaz. Ama emzirme adet düzeninde değişikliklere neden olabilir. Doğum sonu dönemde adetlerin eski haline dönmesi kadından kadına değişiklik gösterir. Kiminde 3 kiminde 6 ay sonra adetler normale dönebilir.
   Eczaneden alınan testler yüzde yüz doğru değildir. Eğer gebelik şüpheniz varsa mutlaka kanda gebelik testi yaptırmalısınız.
   Geçmiş olsun.

 36. Merhaba ben 6 aylık gebelipimi servikal açıklık nedeniyle sonlandırmak zorunda kaldım normal doğum gibi düşük oldu bnde… 17 gün oluyo düşük yapalı kanamam azaldı damla damla oluyo.. Size asıl sorum şu ki kanamam bittikten eşimle birlikteliktwn sonra ne kullanmamı önerirsiniz.. Doğum kontrol hapı kullanmak istemiyorum ama içinde erkeklik hormonu olduğunu duymuştum doğru mu

  1. Merhaba Seçil Hanım, çok geçmiş olsun. 6 aylıkken gerçekleşen gebeliği sonlandırma işlemi sonrası cinsel ilişkiye girmek için en az 1 ay beklemenizi öneririm. Rahimin eski haline dönmesi ve iyileşme süreci yaklaşık 1 ay sürer. Cinsel ilişkide prezervatif kullanabilirsiniz. Bunun dışında cinsel ilişki sırasında kullanabileceğiniz bir çok aile planlaması yöntemi var ancak buradan bir şey söylemek çok uygun değil. Bu yöntemlerin hangisinin size en uygun olduğunu anlamak için aile planlaması merkezine başvurmalısınız. Doğum kontrol haplarında erkeklik hormonu dediğiniz testesteron yer almaz. Detaylı bilgi için sitemizdeki doğum kontrol hapı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

 37. merhaba bende 10 gün önce vakumlu normal dogum yaptım kanamalarım 2 satte bir az kan geliyo ve koku yapıyo bu durum normalmidir…

  1. Merhaba Emine Hanım. Öncelikle geçmiş olsun. 2 saatte bir kanama normal bir kanama, sanıyorum çok yoğun bir kanamanız yok. Doğum sonu kanamada ekşimsi bir koku olabilir. Pis ve kötü bir koku ise enfeksiyon var demektir. Doktora başvurmanızı öneririm.

 38. 8 gün önce normal doğum yaptım vajinadaki dikişler erirken biz görürmüyüz yoksa içeri mi gider o ipler ??

  1. Merhaba Betül Hanım, normal vajinal doğum sonrası yırtık ve kesileri tamir etmek için kullanılan iplikler kendiliğinden kaybolur. Eğer dikiş iç kısımlardaysa göremeyebilirsiniz. Eğer perine ile büyük abdestinizi yaptığınız bölge arasındaysa dikişleri görebilirsiniz. Önemli olan dikişlerin temiz ve kuru tutulması. Dikiş alanında kızarıklık şişlik vb. olmaması. Geçmiş olsun.

 39. Dogumdan sonra 51 gundeyim hala kanama oluyor kahverengi rekte asiri kanama yok ama suresi cok uzadi normalmi

 40. Merhabalar ilk doğumu mu 22 yaşımda yaptım sezeryan doğumla, yukarıda yazılan bilgiler gibiydi 3 4gun lekelendim ve bitti. Şuan 33 yaşındayım Temmuz ayında doğum yaptım sezeryan doğum ama kırkım cıkana kadar hergün bir En fazla günde iki leke geldi 41.gün yoğunlaştı leke olarak değil reğli şeklinde Pet kullanmaya başladım şuan dogum yapalı 46.gun oluyor yani 5 gündür yorgun kanamam var normalmi.cvp. 2.gebeligimde rahim dışında 8cmlik miyom vardı sezeryan sırasında oda alındı bu iki gebelik sonrasını farklı deneyimlemem beni endişelendirdi.

 41. Meraba bugün sezeryana Doğum yapalı 40 gün oldu kanamam hafiflemiş ve rengi pembemsiydi ama iki gündür koyu kırmızı renkte aynı adet kanaması gibi geliyor normal mi

 42. İyi günler ben doğum yapali 3 ay oldu hala kanamam bitmedi sarımsı geliyor doktorada gdemedim neden acaba

  1. Merhaba, doğum sonrası kanamanın 3 ay sürmesi normal bir durum değil. Bu kadar uzun süren kanama sizde kansızlığa bağlı halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlere neden olur. Kanamanın nedeninin araştırılması gerekir. Mutlaka doktora gidiniz. İyi günler.

 43. merhaba doğum yapali 15 gün oldu kanamam 10 gün sürdü ondan sonrada su gibi leke geliyor bu normal mi?şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, doğum sonu kanamalar kadınlarda değişiklik gösterebilir. Su dediğiniz pembemsi sarımsı bir akıntı ise bahsettiğiniz kanama normal. SAğlıklı günler.

 44. Merhaba.sezeryan doğum yaptım 17. Günümdeyim kanamam 1 2 gün oluyor 3 4 gün kesiliyor sürekli bi kesilip bi devam ediyor.. ebe normal dedi ama güvenemedim ..bu durum normal mi bilgi verirmisiniz

 45. Merhaba 12 gun once doğum yaptım. Kanamam bir gun geliyo bir gun hic gelmiyo . Dun yoktu bugun yine basladi. Normal mi ?

  1. Merhaba doğum sonu dönemde kanama değişik şekillerde görülebilir. Önemli olan çok yoğun kanama olmamasıdır. Yaşadığınız kanama normal kabul edilebilir. Sağlıklı günler.

 46. Esim sezeryan dogum yaptigi tarih 18.10.2017 dogum sonrasi 2 .3 gun kanamasi oldu ve kanama kesilmisti bugun sabah kanamasi yine basladi ve kirmizi renk ve cok yogun halde gelmeye basladi normalmi bu durum

 47. Merhaba ben 53 gün oldu doğum yapalı kırkıncı günde kanamam durdu ve banyomu yaptım akşam oldu tekrar adet kanaması gibi kanamam oldu onüç gündür devam ediyor

  1. Merhaba, bebeğiniz hayırlı olsun. Evet bazen kanamanın süresi uzayabilir. Bu durum normal endişe etmeye gerek yok. Önemli olan kırmızı renkte yoğun kanama olmaması. Sağlıklı günler dileriz.

 48. Meraba benim.dogum yapalı 1 ay oldu ilk hafta kanamam yoğundu sonra kahverengi ve sariya dönüp azaldı ama damla damla kırmızı kan geliyor normalmi acaba iki çocuğum var çıkamıyorum da doktor için

  1. Merhaba, hayırlı olsun bebeğiniz. Doğumsonu dönemde kanama kırk gün kadar sürebilir. Önemli olan yoğun ve kırmızı renkte kanama olmamasıdır. Damla damla ara ara gelen kanama bu günlerde olabilir. Endişe etmeyin. Eğer sürekli ve sızıntı şeklinde geliyorsa doktora başvurmanızı öneririz. Sağlıcakla kalın.

 49. Hayırlı geceler 55gün oldu doğum yapalı. 40gün süren lohusa lığı normal atlattık temizlendik 1hafta geçmedi yoğun olmayan bir kanama oldu adettir dedim ilk doğumumda da olmuştu ama sonrasında lekelenmeler oldu ve şuan 1haftayı geçti normalde 1hafta dolmadan biterdi adetim leke falan da olmazdı. Ara ara yoğun olmadan lekelenme oluyor kahverengi kırmızı değil. Doktora gidicem birkaç gün daha bekleyip normal olduğunu düşünüyorum ama merak ediyorum neden oluyor böyle acaba? Teşekkürler şimdiden…

  1. Merhaba,
   Doğum sonrası dönemde adetlerimizin düzeni ve kanama şeklinde bir takım değişiklikler görülebilir. Bu değişikliklerle özellikle bir boyunca karşılaşabiliriz. Bu nedenle endişe etmenize gerek yok. eğer tekrar yoğun ve uzun süren bir kanamanız olursa doktora başvurmanızı öneririz. İyi günler. Sağlıcakla kalın.

 50. Merhaba doğum yapalı 11 gün oldu kanamam bitti beyaz bi akıntı geliyo kokusu çok ağır normalmidir? Yoksa doktoruma danışmam gerekir mi? Şimdiden teşekkürler ..

 51. Merhaba ben normal olarak ikinci dogumumu yaptım bir hafta oldu kanamam nerdeyse kesildi gibi bu normal mi

  1. Merhaba Feyza Hanım,
   Doğum sonu dönemde kadınlarda 3-4 gün kırmızı renkte kanama görülüp daha sonra bu yavaş yavaş pembemsi bir akıntıya dönüşür. Bu nedenle yaşadığınız durumdan endişe etmeyin. Sağlıklı kalın.

 52. Merhabalar ben normal doğum yaptım 1 hafta önce kanamam 1 haftada bitti normalmi bukadar erken bitmesi içimdeki pislikler bitmediyse diye tereddütteyim.

 53. Merhaba Busenaz,

  Kanamanızın miktar olarak azalması normal bir durumdur. Hafif pembe bir akıntı şeklinde kanama görülmeye devam edebilir. Bunun yanında içimdeki pislikler demişşiniz, bu aslına yanlış bir tanım. Doğum sonrası bizim rahmimizin içinde herhangi bir şey kalmaz. Rahimden gelen kanama bizim damarlarımızda dolaşan temiz kandır. Doğum sonrası görülen kanama rahminizin eski halini alma sürecinde meydana gelen kanamadır. O yüzden içinizde pislik kaldı vb. şekilde düşünmeyin. Sağlıklı günler.

 54. Merhaba ben 5 gün önce normal dogum yolu ile 5 buçuk aylık bebeğime dogum yaptım. Arkasından içinde kalan parca olabilir diye düşünerek doktorum kurtaj yöntemiyle kalabilecek parçaları temizledi. Fakat ben ilk 2 gün 3 kere parca düşürdüm . Şimdi kanamam çamur gibi koyu kahverengi . bazen de açık kırmızı . sizce bu durum normal mi çamur gibi kan gelmesi ?

 55. Merhaba Aslı Hanım,
  Çok geçmiş olsun. Doğum sonrası bir kaç gün içinde adet kanaması gibi kırmızı renkte kanama olması normal bir durumdur. Ancak siz parça düşürdüğünüzü söylüyorsunuz. Parça dediğiniz acaba rahim içinde birikip pıhtılaşan ve siz ayağa kalktığınızda ya da tuvalette dışarıya çıkan kan mı? Bunu en iyi anlamanın yolu bir doktora başvurmanız. Sağlıcakla kalın.

 56. Mrb ben 23 ekimde doğum yaptım ama halen kanamam var bir ara kesildi ama tekrardan başladı neredeyse 2 aydır kanamam var ne yapmalıyım

 57. merhabalar ben ağustosun 22 inde dogum yaptim doğumdan sonra 20 gun kanamam oldu sonra hic olmadim bugun dogum yapalı 3 ay 22 gun oldu ben adet oldum yani 3 aydir olmuyordum cok fazla karin agrim var kac gun surer adetim

 58. Merhaba ben 15 gun once normal dogum yaptim kanamam 10 gun kirmizi sekilde sonraki 5 gun acik sari sekilde geldi ama bugun asiri bir kirmizilikta ve fazla geliyo acaba ic dikislerim mi acildi doktora gitmelimiyim ??

  1. Merhaba, bahsettiğimiz kanama biçimi pek normale benzemiyor. Doğum sonrası 15-20 gün sonra kanamanın miktar olarak artması normal bir durum değildir. Doktora başvurmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

 59. 21 gun oldu sezeryan dogum yapali ve dogumdan sonra 6 gun kanamam oldu 15 gundur yok ve 2 defa kahverenk geldi esimle iliskiye girmek icin 40 cikmasini beklemelimiyim

 60. Normal Doğum yapali 12 gün oldu sümüksü kirmizi kan geliyo hala özellikle ayağa kalktığımda. Dünde 3 parmak boyunda parça geldi pıhtı değildi. Normal mi. İç dikislerim hala iyileşmedi.

  1. Merhaba Esila Hanım,
   Çok geçmiş olsun. 12. günde bu tarz kanama normaldir. Ancak “3 parmak boyunca parça geldi demişsiniz” bu kısmı pek anlayamadım. Eğer çok endişe ediyorsanız bir doktora gidebilirsiniz.
   İyi günler.

 61. Merhaba doktor bey biz doğumdan sonra 27. Günde kanamam bitmiş gibiyken eşimle birlikte olduk. 3-5 gün daha ufak lekelenmem oldu ve bitti. 41. Gün iki kez açık kırmızı az miktarda kanama geldi. Bugün yani 42. Gün de kahverengi azar azar lekelenmem oluyor. Dünkü kırmızılık tutunma kanaması değildir demi? Bi de bugün kanamada biraz koku hissettim ne olabilir?

  1. Merhaba Bergüzar Hanım.
   Büyük olasılıkla adetiniz başlamış. Kanamanızı takip edin eğer yoğunlaşırsa mutlaka bir sağlık kurumuna başvurun.
   Kanamada kötü koku olması enfeksiyon olabileceğini düşündürür. Doktora gidip tahlil yaptırırsanız enfeksiyonunuzun olup olmadığı anlaşılır.
   Geçmiş olsun.

 62. Merhaba ben sezaryanla doğum yapalı neredeyse 3 ay olacak 3 hafta kadar öncede spiral taktırdım şu iki gündür de peceteye sümüksü şeklinde pis kan geliyor ve tuvaletimi yaparken pihtilar iniyor acaba bu durum normal mi hafifte kasiklarimda ağrı var

  1. Merhaba,
   Tarif ettiğiniz kanama normal bir kanama değil. Doktora başvurmalısınız.
   Geçmiş olsun.

 63. Merhaba Ben dogum yapali 42 gun oldu 37. Gunumde biraz kanama oldu daha sonra rengi.sarimsi bi renk oldu be hala devam ediyor neden acaba bide normal dogum yaptim dikis yerlerimde sislik ve agri var sebebi ne olabilir bu akunti ne zaman gecer ?

 64. Merhaba 15 gun once 16 haftalik bebegi.kalbi durmus dediler aldilar kanamam.ilk.gunlerde daha azdi suan daha yogun oluyor acaba normal mi bu

  1. Merhaba kanamanın 62gün boyunca devam etmesi normal değil. Bir doktora başvurmalısınız.

 65. merhaba ben elif ben norman doğum yaptım kırkım cıktı ondan sonra adet oldum 3gün sürdü sonraşuhan un hastayım ama normalde 5gün sürer şuan 7gün oldu açaba neden olabilir

  1. Doğum sonrası kanama süreleri değişebilir. 7 gün sürmesi normal zamanla eski düzenine kavuşacaktır.

  1. MErhaba Serife Hanım,

   Kanama bitti demişsiniz acaba günde bir kaç ped kirletecek kadar kanamadan mı bahsediyorsunuz eğer böyle ise bu durum normal. Ateşinizi takip edin. Ateşiniz yükselirse doktora başvurun. Bazen doğum sonrası kanamanın erken bitmesi enfeksiyonlar nedeniyle olabilir. Ateş enfeksiyon varlığınıo gösteren bir bulgudur. Doğum sonu kanamayla ilgili içeriğimizi okuduğunuzda kanama miktarının günler içinde azalacağını göreceksiniz. Hafif pembe sarımsı bir akıntı şeklinde devam ediyor olabilir.
   Sağlıkla kalın.

 66. Merhaba ben dogum yapali 2 ay 2 gun oldu hala kanamam devam ediyor sanki biticekmis gibi cok az damla seklinde ama hala devam ediyor normal dohum yaptim doktora gittim normal 70 gun surebilir dedi ne yapmaliyim

  1. Merhaba,
   Normal doğum sonrası kanama kadından kadına değişiklik gösterebilir. Bunun nedeni doğum sonrası yaşanan hormonal değişikliklerdir. Eğer yoğun bir kanama değilse endişe etmeye gerek yok. Sadece bu dönemde tekrar gebelik oluşabileceğini bilmenizi isterim. Bu nedenle eğer cinsel yaşamınız başladı ise lütfen doğum kontrol yöntemi kullanın iyi günler. Sağlıkla kalın.

 67. 90 gun once sezeryan dogum yaptım eşimle geri çeklme yoluyla ilşkiye girdik reglimden br hafta önce falan 14 eylülde ilk reglimi oldum bugunde akıntım yogunlastı ve küçük pembelik gördüm dünde baş agrım ve miğde bulantım oldu testi gün içinde yaptım negatif korkuyorum hamilemiyim? İdrarımda beyaz tortuyuda gordum test yaparken sebebi nedir acaba

  1. Merhaba,
   Kadınlarda doğum sonrası dönemde emzirmeye bağlı adette gecikme, adet düzensizlikleri vb. olabilir. Bu sırada yaşanan cinsel ilişkilerde kadınların gebe kalmayacağı anlamına gelmez. O yüzden etkili bir yöntemle korunmanızı öneririm. Etkili yöntemlerle ilgili sitemizin https://daginiktopuz.com/dogum-kontrol-yontemleri/ ilgili linkinde gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.
   İyi günler.

 68. Merhaba ben sezeryanla doğum yaptım bugün 41. Günüm ve hala kananmam oluyor bi ara kesildi 2 3 gündür kırmızı renkte geliyor bu normal bir durumunu dur

  1. Merhaba,
   Adet oluyorsunuz. O yüzden endişeye gerek yok. Kanama miktarı çok fazla ve uzun süreli ise doktora gitmenizi öneririz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 69. Merhaba 28 ağustos’ta doğum yaptım kanamam yaklaşık iki hafta sürdü ve sonra sarımsı bi akıntı başladı ve 1 ekimde kanamam tekrar başladı ve hala devam ediyo normal mi

  1. Merhaba,
   Doğum sonrası kanama düzensizlikleri sık sık gördüğümüz bir sorundur. Sanıyorum adet olmaya başladınız ve biraz uzun sürüyor. Eğer kanama miktarınız çok fazla ve uzun süreli ise doktora gitmenizi öneririz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 70. Mrb sezeryanla doğum yaptım bu ikinci ilkide sezeryanla olmuştu kanamam 15gun sürmuştü ikinci doğumda 30gun kanamadan sonra 3dun yoğun bı kanama oldu sonra normale döndü bugün 43.gun hala kanamam var ama çok azaldı hala tam olarak kesilmedi pıhtı larda var çoğu zaman bu durum normalmi

  1. Merhaba,
   Doğum sonrası kanama düzensizlikleri sık sık gördüğümüz bir sorundur. Her doğumda kanamanın tarzı aynı olmayabilir. O yüzden endişeye gerek yok. Kanama miktarı çok fazla ve uzun süreli ise doktora gitmenizi öneririz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 71. Merhabaa ben 9 Ekim de doğum yaptım 20 25 gün civarı kanama gördüm ama o günden sonra biraha görmedim neden acaba ?

 72. 55 gundur sezeryan doğum yaptim ve hala kanamam devam ediyor bu normalmi yada ne sebeb olabilir doktor normal buldu ama 55 gun yoğun kanama sizce normalmi

  1. Merhaba Zeynep Hanım,
   Doğumdan sonra 55 gün boyunca yoğun bir kanama (günde 4-5 dolu dolu ped kirletecek kadar) normal değilidir. Sizde bir müddet sonra halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Başka bir doktora başvurmanızı öneririm.
   Sağlıkla kalın.

 73. meraba bn 7 martta doğum yaptım 60 gün oluyor şuanda bnim sorunum doğumdan sonra 23 gün kanamam oldu dahada olmadı bu durum normalmi beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum sürekli aklıma takılıyor şimdiden tesekkürler 🙏

  1. Seren hanim mehaba. Doğum sonrası kanamanızın 23 gün sürmesi normal. Doğumdan sonra bir kaç ay süreyle adet olmamanızda normal bir durum. Hormonlardaki değişiklikler nedeniyle böyle şeyler yaşanabilir. Eğer cinsel birliktelik yaşıyorsanız gebelik olmaması için etkili bir yöntem kullanmanızı öneririz. bu süre içinde korunmasız cinsel birliktelik varsa düşük olmakla birlikte gebelik olusmus olabilir. Test yaptırmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu