Doğum Sonu Dönem

Doğum Sonrası Adetlerin Başlaması

Doğum sonrası kanamaları ile adet kanamaları birbirinden farklıdır. Loişa ismi verilen doğum sonrası kanama başlarda kırmızı renktedir. Fakat zamanla pembe daha sonra kahverengi ve son olarak sarı rengini alır. Doğum sonrası adetlerin başlaması genelde pek bilinmez. Özellikle ilk altı ay kadınlarda adet görülmeyebilir, görülse bile düzensiz adet görülebilir. Bu çok normal bir durumdur. Zamanla adet kanamaları düzene girecektir. Emziren anneler,  emzirmeyenlere göre biraz daha geç adet görebilirler.

 Doğum sonrası adetler başlamadan gebe kalınabilir mi?

Doğum sonrası adetlerin başlaması gecikse bile kadınlar doğum sonu dönemde gebe kalabilirler. Doğum yapan kadın lohusalık dönemi bittikten sonra doktoruna muayeneye gitmelidir. Korunma yöntemlerini, adet düzensizlikleri ile ilgili sorularını sorarak doktoruna danışmalıdır. Doğum sonrası 40. günden sonra kadınlar etkili bir doğum kontrol yöntemi (Spiral, kondom-prezervatif, vb) kullanmaya başlamalıdırlar. Birçok kadın adet olmadığı için hamile kalmayacağını zanneder oysaki bu yanlıştır. Bu dönemde gebe kalabilirler.  Dikkat edilmelidir.

Doğum sonrası emzirme döneminde doğum kontrol hapları anne sütünün miktarını azalttığı ve bebeğe süt yoluyla geçeceği için kullanılmamalıdır.

Eğer hiç emzirmiyorsanız ve emzirmeyi düşünmüyorsanız doğumdan altı hafta sonra doğum kontrol hapı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Düzenli emziren annelerin bir kısmında da 1 seneye kadar adet kanaması görülmeyebilir. Doğumdan sonra adet kanamaları kişiden kişiye değişebilen bir durumdur. Kendinizi doğumdan 3 ay ya da 6 ay sonra adet kanaması yaşayan birisiyle kıyaslamamalısınız. Doğum sonrası adet düzensizliğinin nedenleri arasında emzirme sıklığı ve süresi, bebeğin sadece anne sütü ile beslenip beslenmemesi gibi sebepler vardır. Emzirme kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir. Mutlaka kadıların etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmaları gerekir.

Bir sıkıntı yaşadığınız takdirde hemen doktorunuza danışmalısınız.

BADE

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu