Aile Planlaması

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Kadınlık hormonlarını (östrojen ve progesteron) içeren haplardır. Her gün düzenli olarak alındığında gebelikten korur.21 ya da 28 günlük paketler halinde hazırlanmıştır. Hapa başlamadan önce bir sağlık kuruluşunda mutlaka danışmanlık alınmalıdır.

Doğum kontrol hapı gebelikten nasıl korur?

Kadının yumurtalıklarından yumurta hücresinin gelişip atılmasını engeller.Rahim ağzındaki salgıyı koyulaştırarak erkek tohum hücresinin rahmin içine geçmesine önler.

Doğum kontrol hapları ne kadar etkilidir?

Doğum kontrol hapları, son derece etkili, geri dönüşü olan yöntemlerdir. Doğru kullanıldığında %99,9 etkilidir.

Doğum kontrol haplarının olumlu yönleri nelerdir?

Doğru kullanıldığında %99 etkilidir. Bırakıldığında tekrar gebe kalınabilir. Cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz. Rahim ve yumurtalık kanserlerine karşı koruyucudur. Adet ağrısını azaltır, adetleri düzenli hale getirir. Kansızlığı azaltır.

Doğum kontrol haplarının olumsuz yönleri nelerdir?

Geçici olarak ilk 3 ayda bulantı, kilo artışı, başağrısı, adet kanaması miktarında azalma, ara kanamalar ve lekelenme görülebilir. Anne sütünün kalitesini bozar ve miktarına azaltır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı korumaz.

Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?

Hap âdetin ilk 5 günü içinde alınmaya başlanmalıdır. Ek yönteme gerek yoktur. Kullanılan hap 28’lik paketlerdeyse,paket bitene kadar her gün bir tane hap içilir. Paketbitince, ara vermeden yeni bir pakete başlanır, adetbeklenmez. Kullanılan hap 21’lik paketlerdeyse, üç hafta boyunca her gün bir tane hap alınır,21 tane hap bittiğinde 7 gün ara verilip, yeni bir pakete başlanır, adet beklenmez.

Doğum kontrol haplarını unutursanız ne yapmalısınız?

Hap alınması 12 satten az sürede unutulursa, unutulan hap hatırlandığı anda alınmalıdır. Daha sonraki hap her zaman içildiği vakitte alınır. Ek yönteme gerek yoktur. Hap alınması 12 saatten uzun süre geçmişse unutulan hap alınır.7 gün süre ile ek bir yöntem ile korunur.

 Doğum kontrol haplarını kimler kullanabilir?

*Her gün hap almayı hatırlayabilecek kadınlar adet kanamaları fazla miktarda, düzensiz, aşırı ağrılı ola kadınlar.

*Adet öncesi rahatsızlık yaşayanlar (gerginlik, başağrısı, vücutta sıvı tutulması)

*Henüz kürtaj olmuş veya kendiliğinden düşük geçirmiş kadınlar

*Yeni doğum yapmış ancak emzirmeyen kadınlar(3 haftadan sonra kullanabilirler)

Doğum kontrol haplarını kimler kullanamaz?

*Meme kanseri, tanısı ya da şüphesi olanlar

*Nedeni bilinmeyen vajinal kanaması olanlar

*35 ve daha yukarı yaşta olup günde 15 ten fazla sigara içen kadınlar

*Damar sertliği, damartıkanıklığı, tansiyonu yüksek(kan basıncı>160/100 mm/hg) ve felç öyküsü olanlar

*Karaciğer hastalığı olanlar(hastalık devam ettiği sürece )

*şeker hastaları, safra kesesi hastalığı olanlar

*Yeni ameliyat geçirmiş ya da ameliyata hazırlananlar

*emziren anneler

*migren

*AIDS olup anti Retro viral tedavi alanlar

Doğum kontrol hapları kanser yapar mı?

Araştırmalarda hapın kansere neden olduğu görülmemiştir. Aslında, yumurtalarda ve rahimde kanser oluşumuna karşı koruyucu bir etkisi vardır. Herhangi kötü huylu bir tümörün hapın kullanımına bağlı olarak geliştiği gösterilmemişse de, karaciğerin iyi huylu tümörü olan hepatik adenomun daha fazla gözlendiği saptanmıştır. Bu nedenle üst karın ağrı yakınması olan kişilerde ileri tetkikler yapılmalıdır

Doğum kontrol hapları cinsel isteği azaltır mı?

Doğum kontrol haplarının yan etkilerinden biri, cinsel istekazalmasıdır. Belli bir süredir cinsel yönden aktif ve cinsel tepki düzeyinin farkında olan bir kadın, hap kullanmaya başladıktan sonra cinsel isteğinde azalma olduğunu algılayabilir. Değişik bir hapa geçilmesi genellikle bu sorunu çözer.

Doğum kontrol hapları kısırlık yapar mı?

Kadın hap kullanmaya son verdikten sonra yumurtaları, eskiden olduğu gibi çalışmaya başlar. Hap almayı bıraktıktan sonra gebe kalmakta güçlük çeken kadınların, hap kullanmamış olsalar dahi aynı güçlükle karşılaşacakları kabul edilmektedir. Doğum kontrol hapları kadınları pelvik enfeksiyondan, rahim fıbroidlerinden ,dış gebeliklerden, yumurta kistlerinden,endometrium kanseri ve olası endometriozisten koruduğu için gebeliğin oluşmasında katkıda bulunur.

Doğum kontrol hapları adet düzensizliği yapar mı?

Adet kanamaları miktarca az, daha kısa süreli ve düzenli hale gelir.

Doğum kontrol hapları her yaşta kullanılabilir mi?

İlk adet gördükten ve menopoza kadar her yaşta kullanılabilir. Doktor kontrolünde hapa başlanmalıdır.

Doğum kontrol hapları kullananlarda sivilce olur mu?

Yeni progestinlerde seks hormonu bağlayıcı globülin artışı ve serbest testosteron düzeyindeki düşüş, androjenik aktivitenin azaldığını gösterir. Bu da sivilce ve kıllanma tedavisinde yarar sağlar. Sivilce sorununa olumlu etki sağlar.

Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

İlaç içindeki hormonlar iştah değişikliklerine neden olabilir. Bu değişiklikler yıllar içinde ortaya çıkar ve kilo artışı ya da kaybına neden olabilir. Bazı kadınlarda ilaç kullanılmaya  başlandıktan sonraki ilk birkaç ay içerisinde sıvı tutulumu olabilir. Bazı kadınlarda östrojen kullanımının yan etkisi olarak kilo artışı görülebilir. Bu kiloartışı daha ziyade memelerde, bacaklarda ve baldırlarda görülür. Hap  kullanımı  bazı kadınlarda  depresyona eğilim  yaratabilir. Böyle durumlarda iştah artabilir ya da azalabilir.

Doğum kontrol hapı anormal bebeklere ve çoğul doğumlara neden olur mu?

Hap kullananlar ile kullanmayanlar arasında anormali bebek doğurma açısından bir fark saptanmamıştır. Aynı şekilde, hap alırken gebe kalanlarda ikiz ya da üçüz doğum oranın yüksek o

olduğuna ilişkin veride yoktur.

Doğum kontrol haplar damar tıkanıklığına neden olur mu?

Doğum kontrol hapı kullanmayan üreme çağındaki kadınlarda venöz tromboembolizm görülenlerin sayısı yılda 100 binde 3-4 tür. Bu sayı, leonorgesterol ve norethindrone içeren hapları kullanan 100 bin kadında ise 10-15,desogesterol ve gestoden içeren hapları kullanan 100 bin kadında ise 20-30 dur. Ancak istenmeyen ve planlanmayan bir gebelik sonucu venözTromboemboli gelişme riskinin 100 binde 60 dolayında olduğu hatırlanmalıdır.

Doğum kontrol hapları bulantı yapar mı?

İlk üç ayda sık görülür. Hapların her gün aynı saatte tok karna ve gece alınması bu etkiyi önler.

Asya Erdemir

01 Kasım 1997’de Hakkari’nin Çukurca ilçesinde doğdu. İlköğretimini Hakkari’nin Çukurca ilçesinde Şehit Bilal Soybigiç Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda bitirdi. Lise öğrenimini Hakkari Anadolu Lisesinde birincilikle bitirdi. Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Şuan Echomar Görüntüleme Merkezinde Hemşire olarak çalışmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu