Aile Planlaması

Doğum kontrol hapı kullanımı

Doğum kontrol hapı kullanımından önce mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurularak detaylı bilgi alınmalı ve kişinin kullanım açısından uygun olup olmadığı yönünden değerlendirilmelidir.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

  • Doğum kontrol hapları 21 günlük paketler halindedir ve çoğunun üzerinde günler yazılıdır.
  • Her tabletin içinde östrojen ve progesteron hormonları bulunur.
  • Doğum kontrol hapı kullanmaya ideal olarak kadınlar adet gördükleri ilk gün başlamalıdırlar.
  • Ancak hap kullanmaya adetin başladığı ilk beş gün içinde de başlanabilir. Adetin beşinci gününden sonra başlanırsa gebelikten korumayabilir, bu nedenle ek yöntem (prezervatif gibi) kullanılmalıdır.
  • 21 boyunca her gün bir tablet hap yutulur. Paket bittikten sonra 7 gün ara verilir ve adet kanaması beklenir. Adet kanaması olsun ya da olmasın 8. gün yeni bir kutu hapa başlanır.
  • Haplar günde bir tane, tercihen uyumadan önce ve aynı saatte kullanılmalıdır.
  • Gebelikten korunma hapları düzenli kullanıldığında hemen etkisi o ay başlar.
  • Kullanılmadığı ay etkisi devam etmez. Kadınlar gebe kalabilir.

Doğum kontrol hapını almayı unutursanız?

Kullanıcı bir hap unutursa akla gelir gelmez bir önceki günün hapı alınır. O günün hapı kendi saatinde alınır.

Arka arkaya iki günün hapı unutulursa iki gün üst üste 2+2 hap alınır.

Üç hap unutulursa paket çöpe atılıp yeni bir paket alınır ve kullanılmaya başlanır. Yedi gün boyunca da ek bir yöntem mümkünse prezervatif kullanılmalıdır. Yoksa gebelik oluşabilir.

Doğum kontrol hapı kullanımı doğru şekilde yapıldığında gebelikten koruma oranı %100’e yakındır. Yöntem kullanımı sırasında gebe kalma çoğunlukla kullanım hatası ile ilgilidir.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu