Adet (Regl) Dönemi

Doğru Ped Seçimi

Özel günlerinizde halsiz ve yorgun hissedersiniz. Uykuya en fazla ihtiyacınız olan bu günlerde doğru ped seçimi yaptığınıza emin misiniz?

Ergenlik döneminden itibaren her ayın belli bir kısmını sancılı geçiren kadınlar için ped seçimi oldukça önemlidir. Kadınların bir kısmı az, bir kısmı ise bugünlerini çok kanamalı geçirirler. Böyle dönemlerde doğru pek seçimi yapmak, temizliğe ve sağlığa dikkat etmek gerekir.

Uykuya ve dinlenmeye olan ihtiyacın arttığı bu dönemlerde, sağlıklı bir dinlenme süreci için doğru şartların yerine getirilmesi gerektir.

Ped Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

• Kullandığınız ped doğal malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Korucu içermeyen pamuk içerikli pedler tercih edilmelidir.

• Ped pamuksu, kanatlar ise ipeksi bir yüzeye sahip olmalıdır. Hijyen ve yumuşaklık için bu özellikler oldukça önemlidir.

• Pedin özellikle sızıntıları önleyen bir özelliğe sahip olması gerekir. Kanatsız ürünlerde sızıntı daha sık görülür. Kanatlı ürünlerde daha üst düzey bir sızıntı koruması vardır.

• Pedler üç ayrı çeşitle satılır. Bu çeşitler kanama yoğunluğuna göre tercih edilmelidir. Az kanamalı günlerde ‘normal’, daha yoğun kanamanın olduğu günlerce ise ‘uzun’ veya ‘gece’ çeşitleri tercih edilmelidir.

•  Uykunuz bölündüğünde tekrar uyuyamıyor musunuz? Regl günleri hem yoğun kanamalı geçiyorsa uykunuz kesinlikle bölünecektir. Böyle günlerde mutlaka gece ürünü tercih edilmelidir.

Ped Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sadece doğru ped seçimi değil, ped kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar da oldukça önemlidir.

• Kullandığınız pedi uzun aralıklarla değiştirmeyin. Uzun süre kullanılan pek, farklı mikroplar üremesine yol açar. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir.

• Pedinizi değiştirme süresini kirlilik oranına göre belirlemeyin.

• Rahatsız hissettiğini yoğun kanamalı günlerde, ped değiştirme sürenizi kısaltın.

• Pedinizin kirlenmemesine özen gösterin. Asla paketinden çıkararak taşımayın.

• Günlük hayatınızda ped yerine tampon kullanıyorsanız, geceleri mutlaka çıkarın. Tampon yerine gece pedi kullanılması daha sağlıklıdır. Özellikle yatarken tampon kullanılması asla önerilmez.

• Regl dönemlerinde hijyene çok daha fazla özen gösterin. Parabensiz yıkama jelleri kullanarak kişisel temizliğinizi yapın. Yıama jelleri, cildinizin pH değerini koruyacak ve pişik riskini azaltacaktır.

• Cildiniz fazla alerjikse, pedinizin tamamen pamuktan üretilmiş olmasına özen gösterin. Böylece tahriş, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlar yaşamazsınız.

Regl Döneminde Doğru Külot Seçimi

Pedinizin seçiminde ve kullanımında olduğu kadar, kullandığınız külot da önemlidir.

Regl döneminde ve sonraki birkaç gün pamuklu külotlar tercih edilmelidir.

Kullandığınız külotun lastikli kısımlarının dikişsiz olmasına özen gösterin. Dikişli külotlar, regl döneminizdeki tahrişlerin artmasına sebep olur.

Regl Döneminde Hijyen

Regl döneminde, genital bölgedeki zararlı bakterilerin sayısı hızla artar. Bu da beklenmedik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olur.

Kötü bakterilerin çoğalma hızını azaltabilmek için daha sık ped değiştirilmelidir. Az önce de söylediğimiz gibi özel yıkama jelleri ile yapılan hijyen, bu bakterilerin yok olmasına yardımcı olacaktır.

Doğru ped seçimi ile özel günlerinizde dinlenme sürenizi daha rahat geçirebilirsiniz. Rahat bir dinlenme süresi, güne daha enerjik başlamanızı sağlayacaktır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu