Cilt Bakımı

Doğal Vücut Nemlendiricisi Yapımı Nasıldır?

Cilt sağlığı için çok önemli olan cildin doğal nem dengesini korumak yine evde yapabileceğiniz doğal bir bakım sağlamanıza yardımcı olacak nemlendirici yapımı çok kolay yapılabilmektedir. Cildinizi nemlendirebilmek için kimyasal içerikli ürünlere para yatırmaya gerek yok. Doğal vücut nemlendiricisi yapımı için gerekli olan malzemeler aktarlarda hatta süpermarketlerde çok rahat bulunabilmektedir.

Gerekli malzemeler: Bir çorba kaşığı kaysı yağı, bir çorba kaşığı nane yağı, bir çorba kaşığı portakal yağı ve bir çorba kaşığı badem yağına ihtiyaç vardır.

Yapılışı: Doğal vücut nemlendiricisi yapılırken tüm malzemelerden eşit miktarda kullanılması çok önemlidir. Tüm malzemeleri cam bir kavanoza koyarak iyice sallayın. Bu karışımı mutlaka banyodan sonra ya da gece yatmadan önce tüm vücudunuza aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle masaj yaparak yedirin. Düzenli olarak devamlı yapıldığında cildinizin yeniden canlandığını ve gençleştiğini en kısa zamanda fark edeceksiniz.

Vücudu nemlendiren bu yağların özelliklerini bilmek yaptığınız nemlendiricinin ne kadar etkili olacağını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Badem yağı: Özellikle çatlaklar için çok etkili olan badem yağı E vitamini bakımından oldukça zengin mineraller içermektedir. Cilt sağlığı için oldukça etkili bir yağdır.

Nane yağı: Özellikle selülit için çok etkili olan nane yağının özellikle baş ağrısı ve migren için çok etkili olduğu bilinmektedir. Vücutta oluşan ödemlerin sökülmesine yardımcı olan nane yağı aroması sayesinde kişiyi sakinleştirebilir.

Kaysı yağı: Cildin kadifemsi bir yumuşaklığa sahip olmasına birebir etkisi olan kaysı yağı cildin tazelenmesine yardımcı olur. Cildin nemlenmesine önemli etkisi olan A vitamini kaysı yağının içeriğinde bulunmaktadır. Yaşlanmaktan korkan, yaşlanmayı elinizden geldiğince geciktirmek isteyenlerin kesinlikle kullanması gereken bir yağdır.

Portakal yağı: Cildi temizleme özelliğine sahip olan portakal yağı özellikle yağlı cilde sahip olanların kullanması gereken bir yağdır. Selülit masajlarında da kullanılan portakal yağı sivilcelerin kurumasına da yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu