Makyaj

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Kadınlar için makyaj günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biridir. Fakat her gün yoğun uygulamalar yapmak cildi yorar ve çeşitli tepkiler vermesine sebep olur. Bazı günler mola vermek veya daha sade ve doğal makyaj yapmak daha doğru olacaktır. Peki doğal makyaj nasıl yapılır?

Makyaja başlamadan önce temizleyici bir ürünle cilt iyice temizlenmeli ve makyaja hazır hale getirilmelidir. Daha sonra makyajın uygulanacağı kısma iyice yedirerek nemlendirici sürülmelidir. Özellikle göz çukurlarına, burnun etrafına ve ağız kenarlarına doğru şekilde sürülmelidir.

Nemlendirici hem makyajı daha kalıcı bir hale getirir hem de cildi bir nebze de olsa korur. Bu nedenle cildin nemlendiriciyi iyice emmesi beklenmeli sonra makyaj uygulamasına başlanmalıdır.

Doğal makyaj yaparken

En önemli şey renklerin doğru seçilmesidir. Yaptığınız makyajı sade ve doğal görünmesi için cilt rengine en yakın tonda fondöten ve pudra seçilmelidir. Pudra, kendi süngeri yerine bir fırça yardımıyla sürülmelidir.

Fondöten yerine bazı bölgelere kapatıcı uygulanıp iyice yaydırılarak cildinizin kendi renginde kalması tercih edilebilir. Makyajın daha doğal görünmesi için nemlendirilen cilt üzerine uygulanan birkaç malzeme yeterli olacaktır. Yine de her malzemeyi kullanarak doğal makyaj yapmak isteniyorsa tüm adımların doğru teknikle uygulanması gerekir.

Gelelim gözlere yapılacak olan uygulamaya. Göz makyajında, özellikle de göz altı ve göz kapağında kahverengi tonları kullanılmalıdır. Bakır tonlarında far da kullanılabilir. İsteğe göre gözlerin altına altın ve bronz renkler de tercih edilebilir.

Göz kapağına far uygularken yoğun olmamasına dikkat edilmelidir. Ufak ve sert olmayan bir fırça yardımıyla dağıtılarak daha doğal bir görünüm elde edilebilir.

doğal makyaj

Renkli maskaralardan kaçınmalı, özellikle siyah ve kahverengi maskara tercih edilmelidir. Ufak dokunuşlarla uygulanacak bir maskara ise renkli ama koyu tonlarda maskara seçilmelidir. Bunun için koyu tonlarda lacivert, yeşil ve mor maskara en uygunu olacaktır.

Göz altlarında şişlik, torba veya morluk olanlar mutlaka gölgelendirme yapmalıdır. Göz altına, gözün dışına olacak şekilde kalem çekilebilerek dikkat farklı bir yerde toplanabilir.

Makyajda yüze en çok renk katan ürünlerden biri de allıktır. Gözler ve dudaklardan sonra en fazla oraya dikkat ederiz. Fakat doğal ve sade bir makyaj isteniyorsa allık özenle seçilmelidir. Doğal görünecek, baskın olmayan ve belirgin görünmeyecek bir tonda pembe allık tercih edilebilir. Seçilen allık elmacık kemiklerine doğru bir teknikle uygulanmalıdır.

Makyajın son dokunuşu olacak olan ruj doğal makyaj için kilit nokta sayılabilir. Herhangi bir ton farkı bile makyajı doğal olmaktan çıkarıp daha dikkat çekici hale getirebilir. Bu nedenle ruj seçimi de önemlidir. Seçilen allığın rengine en yakın tonda bir ruj tercih etmek en doğru seçim olacaktır. Pembe tonları kullanılmak istenmiyorsa ten rengi bir ruj seçimi de doğru olabilir.

Ruj uygulanmadan önce dudaklara bir dudak nemlendiricisi sürülebilir. Ruju onun üzerine sürmek daha kalıcı olmasını sağlayabilir. Aynı zamanda dudakları korur.

Ruj kullanılmak istenmiyorsa onun yerine bir dudak parlatıcısı kullanılabilir. Fakat fazla kullanılması dikkati dudaklarda toplar. Daha doğal görünüm için az miktarda uygulanması gerekir.

Makyaj bittiğinde bir fırça yardığımızla uygulanan ürünler dağıtılabilir. Onun yerine bir pamukla fazla uygulanan kısımlar daha doğal bir hale getirilebilir. Özellikle dikkat çeken kısımlar yani gözler ve allık sürülen bölgenin fazlası alınmalıdır. Aynı şekilde bir peçeteyi hafifçe bastırarak rujun da fazlası alınmalıdır. Böylelikle makyaj daha doğal bir hale gelecektir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu