Gündem

Diş Hekimliği Fakültesi Tahliye Edildi

26 Eylül tarihinde gerçekleşen 5,8 şiddetindeki depremden sonra, hasar tespiti çalışmaları yapılmaya başladı. İstanbul Valiliği tarafından yürütülen çalışmalar sonucu, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesindeki yedi binanın tahliye edilmesine karar verildiği açıklandı.

26 Eylül tarihindeki Marmara Denizi depreminden sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görevlendirdiği teknik ekipler hasar tespiti yaptı.

Çalışmalar  sırasında İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Yerleşkesindeki binalarda hasar tespit edildi.

İç Hastalıkları Poliklinikleri Binası, Cerrahi Tıp Bilimleri Binası, Dekanlık Binası ve Temel Tıp Bilimleri Bölümü Binası hasarsız olarak bildirildi.

İstanbul Üniversitesi’nin Ord. Prof. Dr. Hulusi Behçet Kütüphanesi Binası’nın, inşa edildiği tarih ve yapımında kullanılan malzemelerin kalitesine göre analiz edilip, karar verilmesi gerektiği açıklandı.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ndeki yedi binanın hasar tespit araştırması sonucunda, binaların bodrum katlarındaki betonun deniz kumundan elde edildiği ve beton kalitesinin düşük olduğu bildirildi. Bunun yanı sıra, pek çok betonun da rutubet kaynaklı zayıfladığı söylendi. Tüm bu sebeplerden dolayı binaların tahliye edilmesine karar verildi.

Yapılan hasar tespit incelemeleri sonucu, Çocuk Acil binasında az hasar bulunduğu ve diğer on üç binanın hasarsız olduğu açıklandı.

Kardiyoloji Enstitüsü Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Sağlık Bilimleri Fakültesi binaları ve Veteriner Fakültesi’nin az hasarlı olduğu tespit edildi. Binaların inşa yılları ve kullanılan malzemelere göre tekrar değerlendirileceği söylendi.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, depremden sonra eşyalarını alıp binaları tahliye etti. Öğrenciler depremden sonra derse giremeyecekleri için, hasarlı olduğu tespit edilen fakülte önünde oturma eylemi yaptı.

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu