Gündem

‘Dijital Hastane’ Unvanı Kazandı!

7 Ağustos 2019 tarihinde, HIMSS Avrupa ile Medipol Üniversitesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen, Yerinde Gözlem ve Değerlendirme sonucunda, Sungurlu Devlet Hastanesi’ne ‘Dijital Hastane’ ünvanı verildi.

“Dijital hastane olma sürecinde hastane bilgi yönetimi sistemlerinin kullanılması, tıbbi hataları ve sağlık masraflarını azaltma, iş akılaırnı düenleme, personel ve ekipman verimliliğiyle veri kalitesini srtırma, hastane yönetimsel süreçlerini destekleme ve farklı paydaşlar için gerekli raporların hazırlanması amaçlanmıştır.” Başhekim Uzm. Dr. Fatma Özak Batıbay sürecin amacını bu şekilde açıkladı.

Batıbay bu sistemi, hastaların güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması hususundaki tedbirleri kapsayan bu sistem, röntgen filmi ve kağıt kullanımını en aza indirerek, maliyetleri de en düşük seviyeye indirmektir şeklinde tanımlıyor.

Batıbay, “Sağlık alanında hız, güven ve tasarruf devrimi niteliğini taşıyan dijital hastane çalışmalarına bir süre önce başlayan Sungurlu Devlet Hastanesi, HIMSS 6 belgesinin alınması için gereken şartları karşılayarak, belgeyi almaya hak kazandı.” diye ekledi.

Eletronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli, kısaca HIMSS olarak adlandırılan sisteminin Sungurlu Devlet Hastanesi’ne entegre edilmesinin amacının hasta güvenliği ve sağlık bakım kalitesini yükseltmek olduğunu söyleyen Batıbay, hastanın başvurusundan taburcu işlemlerine kadar tüm kayıtların dijital ortamda gerçekleştiğini ve kağıt tasarrufu yapıldığını söyledi. Hastanenin tüm sağlık personeliyle ekip çalışması yaparak bu başarıyı elde ettiklerini belirtti.

Batıbay cümlesini, İl Sağlık Müdürlüğü ve hastane personeline teşekkür ederek bitirdi.

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu