Doping

Derya Hemşire ile Sanat Terapisi

Yirmi dokuz yıldır Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde hemşirelik görevini yapan Derya Yazar, hastalarıyla birlikte Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Uzun yıllardır ressam olma hayali kuran Derya Yazar, çektiği fotoğrafları karakaleme dönüştürerek bu hayalini de gerçekleştirdi. Hazırladığı çalışmaların orijinal halini göstermeden hastalarıyla birlikte boyadı.

Derya Hemşire, yaptığı bu sanat terapisi sayesinde, psikolojik destek alan hastaların iyileşmesinde katkıda bulundu. Hastalarının tedaviye açık olmasına ve yeteneklerini fark etmesine sebep oldu. Şimdi ise tek hedefi, sanat terapisi ile farkındalık oluşturmak.

Derya Hemşire, kendi eserlerinin hastaları tarafından özgün renklerle yorumlanmasından çok memnun olduğunu belirtti.

Derya Yazar, yakın tarihte, hastalarıyla birlikte yaptıkları çalışmalardan bir sergi açtı. ‘Dünyanın Sessiz Renkleri’ adlı sergi ile çalışmalar Ankara’daki sanatseverlerle buluştu.

Açılan sergide Derya Yazar’ın seyahatleri sırasında çektiği fotoğrafların, hastalar tarafından renklendirilmiş halleri yer aldı. Nepal, Küba, Vietnam, Kıbrıs, Türkiye, Hindistan ve İtalya’da çektiği fotoğrafları, hastalar özgün renk ve desenleriyle yorumladı.

Derya Hemşire, yurt dışında da sanat terapisinin yapıldığını belirterek, pek çok merkezde uygulanması gerektiğini vurguladı. Bilincin kazandırılması için çalışmaları devam edecek.

Kaynak: Sabah / Hürriyet

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu