Aile Planlaması

Deri Altı implant

Deri altı implantları ülkemizde kadınların pek de haberdar olmadığı bir doğum kontrol yöntemidir. Norplant olarak da isimlendirilir. Avrupa ülkelerinde kadınlar arasında kullanımı oldukça sıktır. Gebelikten korunmada oldukça etkili bir yöntemdir (%99.3 oranında gebelikten korur). Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyuculuğu yoktur.

Deri Altı implant Nedir?

Deri altı implant, içinde progesteron hormonu bulunan kapsüllerden oluşur. Kapsüller kibrit çöpü büyüklüğünde plastik kapsül ya da çubuklardan oluşur. Bu kapsüller cilt altına uzman sağlık personeli tarafından küçük bir cerrahi işlemle yerleştirilir.

Ülkemizde  2 tür deri altı implant vardır.

 1. Tek bir çubukla üç yıl süreyle koruma sağlayan deri altı implantı piyasa adı İmplanon©
 2. 6 çubukla beş yıl koruma sağlayan deri altı implantı piyasa adı Norplant©’dır. .

Son derece etkili bir doğum kontrol yöntemidir, takıldıktan sonra uzun bir süre gebelikten koruma sağlar, cinsel ilişkiyi olumsuz etkilemez, çıkarıldığında kısırlığa ve menopoza neden olmaz.

Deri altı implantı gebelikten nasıl korur?

Cilt altına yerleştirilen kapsüller (implantlar), düzenli olarak progesteron hormonu salgılayarak gebeliğe karşı koruma sağlar. Kadınlarda içerdiği progesteron hormonunun etkisi ile yumurtlamayı engeller, rahimin kalınlaşmasını önler.

Deri altı implantları ne zaman ve nasıl uygulanır?

 • En uygun zaman adetin başlangıcından sonraki ilk yedi gündür.
 • Düşüklerde ve kürtajdan hemen sonra takılabilir.
 • Bunun dışında, kadının gebe olmadığından kesin olarak emin olunduğu durumlarda kadın istediği herhangi bir zamanda takılabilir. Deri altı implantlar takıldıktan 24 saat sonra gebelikten koruyucu etkisi başlar.
 • İmplantlar özellikle üst kolun iç yüzeyine cilt altına yerleştirilir.
 • İşlem bu konuda eğitim almış uzman bir doktor tarafından yapılır.
 • Yöntemin kullanım süresi dolduğunda (3-5 yıl) veya kişi yöntemi kullanmaktan vazgeçtiğinde yine uzman kişilerce çıkarılır.

Deri altı implantlar takıldıktan sonra yapılması gerekenler;

 • İlk 48 saatte işlem yeri temiz ve kuru tutulmalıdır. İşlemin yapıldığı alandaki gazlı bez 48 saat sonra, yara bandı ise yara iyileşince çıkarılır.
 • İşlemin yapıldığı alanda birkaç gün morarma- hafif şişlik ve duyarlılık olabilir.
 • İşlemden sonra kadılar günlük yaşamlarına dönebilirler.
 • İşlemden sonra yara bölgede ateş, iltihaplanma ve sürekli ağrı varsa kadın kliniğe başvurmalıdır.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu