Saç Bakımı

Deniz Tuzunun Saça Faydaları

Deniz tuzu saçların sağlıklı olması yönünde herhangi bir etkisi yoktur. Fakat saçı şekillendirme amacıyla doğal bir ürün olarak kullanılabilir. Deniz tuzunun saça faydaları şekil vermekle sınırlıdır. Deniz tuzu ve çeşitli doğal ürünler karıştırılarak hazırlanan saç spreyleri saçlara kolay şekil vermek için kullanılır. Aynı zamanda kozmetik mağazalarından satın alınan saç spreyleriyle aynı sonucu verdiğinden daha masrafsız bir yöntemdir.

Deniz tuzu daha çok saça plaj saç modeli olarak geçen şekli vermek için kullanılır. Bu model yapılırken kullanılan saç maşası veya perma kadar zarar vermez. Bir zararı olmadığından sıklıkla kullanmakta bir sakınca yoktur. Fakat her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmak ufak tefek hasarlara sebep olabilir. Saç tellerinin ve saç derisinin kurumasına sebep olur. Evde hazırlanan deniz tuzu saç spreyinde daha az tuz kullanılırsa sebep olacağı kuruluk az da olsa engellenmiş olur.

Deniz tuzu saç spreyini hazırlamak için 2 çay kaşığı deniz tuzu ve 2 bardak su yeterlidir. İkisi karıştırılarak bir sprey şişesine doldurulur. Saçın kurumasını engellemek için içine isteğe göre birkaç damla lavanta yağı eklenebilir. Eğer saç renginin birkaç ton açılması isteniyorsa birkaç damla papatya suyu eklenerek istenen renk sağlanabilir. Yağlı saçlara sahip olanlar çay ağacı yağı ekleyerek kullanırsa saçlarındaki yağı azalmasını sağlayabilirler.

Saça şekil verebilmek için hazırlanan sprey nemli saçlara uygulanmalıdır. Köklerden uçlara doğru sıkılarak kullanılır. Dalgalı saçlara sahip olanların spreyi sıktıktan sonra parmaklarıyla şekil vermesi gerekebilir.

Deniz tuzu spreyi kullanarak istenen şekil verildiyse saçların doğal yollarla kendiliğinden kuruması beklenmelidir. Saç kurutma makinesi kullanılmamalıdır. Düz saçlar nemliyken örülüp kurutularak dalgalı olması sağlanabilir. Örgüler ne kadar sık ve küçük yapılırsa dalgalar o kadar yoğun olacaktır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu