Beslenme Diyet

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

İltihaplı hastalıklara, bağışıklık sistemimizin düzgün işlemesine, kemik gelişimine, hücrelerin büyümesine yardımcı olan D vitaminin sağlığımız için çok önemlidir. Diğer vitaminlere göre çok D vitamini bulunan besinlerin sayısı çok azdır. Kas ve kemik zayıflamasına, bağışıklık sistemin zayıflamasına kanser riskine, saçlarımızın dökülmesine ve uzamasını geciktirmesine neden olabilecek D vitamini eksikliği ayrıca yorgunluk, halsizlik ve depresyon durumlarını da ortaya çıkarabiliyor. Ayrıca fazla alınan D vitamini de böbrek taşı oluşumuna ve kalp krizi riskine neden olmaktadır.

D vitamini hangi besinlerde bulunur? Yağda çözünebilme özelliği bakımından D vitamini için en önemli besinler balık yağı, peynir, yumurta sarısı, ciğer ve mantarlar ilk sıralarda yer alır. Ayrıca gün ışığında alacağınız güneş ışınları da vücudunuzda D vitamini ürettiğinden günlük 10-15 dakika güneşlemek de D vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalar günlük D vitamini ihtiyacımızı besinlerden %20 oranında alabildiğimizi göstermektedir. Yağlı derin deniz balıkları olan ton, somon ve uskumru balıkları D vitamini bakımında zengindir.

Balık yağı ise D ve A vitamini eksikliğinde doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Tofu ve soya sütü de D vitamini, kalsiyum bakından zengin besinlerdir. Yumurta ise günlük vitamin ihtiyacımızın %4’ünü karşılamaktadır. Kalsiyum bakımından zengin olan tam yağlı süt ve süt ürünleri de D vitamini bakımından zengin besinlerdir. Mantar türlerinin bazıları özellikle uzmanların önerdiği düğme mantarı günlük vitamin ihtiyacının %7’sini karışılmaktadır. D vitamini bakımdan zengin olan bu besinlerin günlük tüketimine dikkat edilmeli ve her zaman bir uzmana başvurarak vitamin takviyeleri almalısınız. Sağlıklı ve mutlu günler.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu