Doping

Corona (Korona) Virüs Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri ve Tedavisi

Son günlerde Çin’in Wuhan şehrinde meydana gelen salgın hastalık dünyada korkuya neden oldu. Yarasalardan ya da yılanlardan insanlara bulaştığı düşünülen ülkemizde de paniğe neden olan virüs nedeniyle Çin’in Wuhan şehrinde şimdiye kadar 126 kişi hayatını kaybetti. Ülkemizde sağlık bakanlığı Çin’den gelen yolcuları taramaya başladı ve güvenlik önlemlerini artırdı.

Corona virüsün özellikleri

Bu virüs özellikle üst solunum yolunda enfeksiyona neden olur. Sıklıkla gribe benzer belirtiler verir. Ancak belirtiler gribe oranla çok daha şiddetli seyreder. Bu virüs kedi, yarasa ve deve gibi hayvanlarda da hastalığa neden olabilir. Bu nedenle hayvanlarla temasla insanlara hastalık bulaşabilir.

Corona virüs nasıl bulaşır?

Hayvanlarda ortaya çıkan hastalık, hayvanlardan insanlara, insanlardan da insanlara bulaşır. İnsandan insana bulaşma öksürük ve aksırık yoluyla ve yakın temasla bulaşır. Gribin bulaşma şekline benzer.

Corona virüs hastalığının belirtileri nelerdir?

Grip benzeri belirtilerle (ateş- burun akıntısı-öksürük-boğaz ağrısı) gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bunun yanı sıra mide barsak sistemine ait belirtilerde ortaya çıkar. Bunlar bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi belirtilerdir. Virüsle temastan sonra hastalığın ortaya çıkmasına kadar geçen süre yaklaşık 2-14 gündür. Bazı bireylerde hafif seyredebilen hastalık bazı kişilerde zatürre ve solunum sıkıntısı, böbrek yetmezliği gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Hastalığın bulaştığı hastaların %30’u kaybedilir.

Corona virüs tedavi edilebilir mi?

Tedavisi yoktur. Herhangi bir ilaçla tedavi edilemez. Antibiyotiklerde hastalıkta etkisizdir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük bebek, çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı (şeker, kanser, böbrek hastalığı ve kalp hastalığı) olanlarda hastalık öldürücü olabilir. Tedavisinde bağışıklık sistemini güçlendirecek uygulamalar kullanılabilir. Bunlar dinlenmek, bol sıvı tüketimi, iyi uyku ve iyi beslenmektir.

Hastalıktan korunmak için neler yapılması gerekir?

 • Hastalıktan korunmak için dünya sağlık örgütü tarafından yapılan öneriler.
 • Ellerinizi bol su ve sabunla ya da alkol bazlı el temizleyicilerle temizleyin.
 • Çevrenizde öksürüp aksıran birileri mevcutsa ağzınızı bununuzu kapatın.
 • Kirli yüzeylere temas ettikten sonra ellerinizi yüzünüze, ağzınıza ve burnunuza değirmeyin ve mutlaka yıkayın.
 • Mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarını kullanmayın.
 • Kapalı alanlardan uzak durun.
 • Grip belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçının (sarılmak,  öpüşmek vb.)
 • Et ve yumurta gibi besinleri iyi pişirerek tüketin.
 • Vahşi hayvanlarla ve çiftlik hayvanlarıyla korunmasız temastan kaçının.
 • Yeterli ve dengeli beslenin.
 • Stresten uzak durun.
 • Bağışıklık sisteminizi güçsüz bırakacak sigara, alkol ve madde kullanımı gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun. 

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu