Beslenme Diyet

Çok Düşük Yağ Diyetleri

Amerikalı vejetaryen Doktor Dean Ornish tarafından uygulanan çok düşük yağ diyetlerindeki amaç yağın  %10, %10-20 arasında protein ve kalanı karbonhidratla tamamlanan bir diyet olmasıdır. Öncelikle yağ içermeyen hiçbir besin olmadığını belirten Ornish tüketilecek yağı az olan besinlerin neler olduğunu, yağı en aza indirerek geri kalanını protein ve çoğunluğunu karbonhidratla tamamlamak gerektiğini belirtmiştir. Vejetaryen bir doktor olduğu için de et ve et ürünlerinden hiçbirini önermemektedir. Bu diyette önerilen besinler yalnızca yağsız diyet yoğurt, yağı alınmış pastörize süt, yağsız, tuzsuz diyet peynir, yumurtanın sadece beyazı (yumurta sarısı oldukça yağlı olduğu için sadece beyazı) rahat tüketilebilecek besinlerdir.

Çok düşük yağ diyetindeki mantık yasaklanmış besinlerden yağlar, sıvı yağlar, avokado, tohum, fındık gibi besinlerin yanında yağ oranı yüksek diğer besinler olan işlem görmüş karbonhidratlar olan un, tuz beyaz pirinçten tamamen uzak durmak, yiyebileceğimiz besinlerden istenildiği gibi ama ölçülü yemek temel amacıdır.

Bu diyette ortalama alınması gerek kalori miktarı 1300 kadardır. Günlük alınacak 1300 kalorinin karşılığında günde kaç kilo verileceğinden kesin olarak bahsedilmemekle birlikte yılda otalama 12-13 kilo verilebileceğini belirtmiştir.

Beslenme listesinde kahvaltı için portakal suyu, light yoğurtla tüketilebilecek hububat gevreği, çilek; öğle yemeği için istediğiniz baharatlarla tatlandırabileceğiniz ıspanak, fırında ya da ızgarada pişirilmiş sebzelerle makarna, nohuttan yapabileceğiniz salata ve meyve ve son olarak da akşam yemeği için kurutulmuş, fırınlanmış ya da ızgarada pişirdiğiniz sebzelerle makarna, yeşil salata örnek olabilecek bunlara bağlı çeşitlendirebileceğiniz bir örnektir. İçecek olarak da şekersiz kahve, çay pastörize süt günlük beslenme listesinde olabilecek uygun, uzun süre tok tutan, yağ oranları düşük kolay uygulayabileceğiniz kolay bir diyettir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu