Beslenme Diyet

Çok Düşük Kalorili Diyetler

Kiloyla başı dertte olanların başvurduğu, uygulamaya çalıştığı birçok diyet programı vardır. Aşırı kilosu olanlar için diyet programına ya da programlara uymak oldukça sıkıntılıdır. Çünkü az miktardan oluşan besinler diyetler tokluk hissi vermemekte dolayısıyla devamlı açlık hissetmektedirler. çok düşük kalorili diyetlerin amacı ise günlük alınması gereken kaloriyi 800 ile sınırlamak ve bunu da kalorisi düşük, zayıflamaya da yardımcı olan tok tutan besinlerden daha çok yemenizi sağlayarak açlık hissinizi yok etmeye çalışmaktır.

Peki, nedir düşük kalorili, zayıflamaya da yardımcı olan besinler? %75’i su ve %25’i posa olan kereviz sapı az kalorili, zayıflama da yardımcı olacak bir besindir. Lif ve su miktarı tokluk hissi verir ve içerdiği kalori miktarında daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Greyfurt da içerdiği su ve lif oranıyla size tokluk hissi verdiği gibi metabolizmanızın hızlanmasına ve yağ yakmanıza yardımcı olacak bir besindir. Bunların yanında yeşil sebzelerin içerdiği yüksek orandaki su ile daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olma özelliğinin yanında tatlı isteğinizi de rahatlıkla yok edebilme özelliğine sahiptir. Yeşil sebzelerin içinde en yararlısından biri olan ıspanak sindirim sisteminizi güçlendirmeye ve yağ yakmaya yardımcı olan bir besindir.

Diyetlerde devamlı geçen yağsız beyaz et ifadesi kalorisizmiş gibi anlaşılır. Yağsız beyaz et kalorisiz olmamakla beraber protein bakımından zengin olması ayrıca çok az miktarının dahi tok tutması aldığınız kaloriden daha çok kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Nasıl pişirildikleri önemli olan yağsız beyaz et fırın, haşlama ya da ızgara şeklinde pişirilmelidir. Bunların yanında kırmızıbiber, salatalık, brokoli, roka ve diyet süt ve süt ürünleri kalori miktarı bakımından az sizi tok tutabilecek besinlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu