Bebek Bakımı

çocuklarda parmak emme davranışı

Çocuklarda ebeveynlerin görmekten hoşlanmayacağı bazı davranışlar görülür. Bu davranışlardan biri de çocuklarda parmak emme davranışı dır

Birçok ebeveyn parmak emme davranışını kötü bir davranış olarak görür. Nedeninin çocuklarının mutsuz, güvensiz ve uyumsuz olmalarından kaynaklandığını düşünürler.

Çocuklar neden parmak emer?

Birçok bilim insanına göre parmak emme ve diğer bazı davranışlar zararsız ve çocuk gelişiminin bir parçasıdır. Bu davranışlar kötü olmaktan çok çocuğun gerilimini azaltan, onları rahatlatan davranışlardır. Yetişkinler için gerilimden kurtulmak için birçok yol vardır. Çocuklar da parmak emme, tırnak yeme gibi davranışlarla gerilimden kurtulmaya ve rahatlamaya çalışırlar. Bebeklik döneminde de gerginliğin giderilmesinde ilk başvurulan organ ağızdır.

Çocuklar parmağını ne zaman emer?

Çocuklar genellikle 3. ve 4. aylarda beslenmeyi izleyen saatlerde parmak emmeye başlarlar. Çocuklar acıkınca, uykuya dalarken, beslenmeden sonra, korkunca, sıkıntıda olduklarında veya anneden ayrılınca parmak emme davranışlarını gösterirler.

Parmak emme daha ileri yaşlarda da görülebilir. Okula başlama, yeni bir kardeşin aileye katılması, okulda yaşanan başarısızlıklar gibi çocukta gerginlik yaratan durumlar olduğunda parmak emme davranışı çocukta tekrar nüksedebilir ya da çocuğun bu alışkanlığı varsa sürdürebilir.

Çocuklarda parmak emmenin beslenmeyle ilişkisi var mıdır?

Annelerin çoğu parmak emmenin çocuğunun acıktığının belirtisi olarak düşünür. Yapılan araştırmalar % 50-87 oranlarında beslenmeyle ilişkisi olmadığını bildirmiştir. Yeterli, yetersiz, tabii, suni vb. beslenen çocuklarda  beslenme ile parmak emme davranışı arasında bir ilişki bulunamamıştır.

Çocuklarda parmak emme dişleri etkiler mi?

Parmak emme davranışının dişlerde ve üst çenede deformasyonlara neden olduğu kanıtlanmamıştır. Zaten bu davranış kalıcı dişlerin çıktığı 5-6 yaşlara kadar devam etmesi az rastlanan bir durumdur.

Çocuklar en çok hangi parmağını emer?

İstenilen pozisyona daha kolay gelmesi açısından çocuklar en çok baş parmağını emerler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu