Çocuk Gelişimi

Çocuk Yetiştirmeyle ilgili Doğru Bilinen 8 Yanlış

Günümüzdeki bilgi kirliliği, kulaktan kulağa aktarılan çoğu bilgi, çevrenin yanlış yönlendirmeleri çocuk yetiştiren annelerin doğru bilgiye ulaşmasında engel teşkil ederler. çocuk yetiştirmeyle ilgili doğru bilinen 8 yanlış

 

 

 

 1.Bebek fazla kucağa alınmaz, alınırsa kucağa alışır.

Mother holding newborn baby girl

 

Bebeği kucağa almak anne ve bebek arasında kurulacak sevgi ve güven bağı için çok önemlidir. Sevgi ve güven duygusunu hisseden bebeği ileri dönemlerde beslenme ve uyku gibi konularda düzene alıştırmak daha kolay olacaktır. Sanılanın aksine özellikle ilk 3 ay bebeğin sık sık kucağa alınması gerekir.

2.Dondurma çocuğu hasta eder.

dondurma yiyen çocuk

Dondurmanın uygun koşullarda üretilip son kullanma tarihinin geçmemiş olması tüketimi için gereklidir. Dondurmanın yemekten önce verilmesi çocuğun boş midesinde karın ağrısına neden olacağından yemeklerden sonra verilmelidir. Ayrıca yemekten önce verilmesi iştahının kapanmasına neden olabilir. Yemekten sonra verilmesi, yavaş yemesi ve ardından su içmesi dahilinde herhangi bir hastalığa neden olmaz.

3.Şişman çocuk sağlıklıdır.

şişman bebek

Söylenenin aksine şişmanlık sağlık göstergesi değil bir sağlıksızlık göstergesidir. Şişmanlığın hem çocukluk dönemi hem de yetişkinlik dönemi için şeker hastalığı, yüksek tansiyon, çocuklarda pişik, damar sertliği, psikolojik sorunlar, ortopedik bozukluklar gibi birçok hastalıkla ilişkisi olduğu belirlenmiştir.

4.Çocuğu üşütmemek için kalın giydirmek gerekir.

kalın giyinmiş çocuk

Çocukları aşırı kalın giydirmek ve sarıp sarmalamak hareket etmelerini zorlaştırır. Ayrıca terlemelerine ve hastalanmalarına neden olabilir. Çocukları üşüyecek endişesiyle aşırı kalın giydirmemek gerekir.

5.Çocuk banyo yaparsa üşütür.

banyo yapan bebek

Banyo yapan çocuk hasta olur inanışı yanlıştır. Hatta hasta olan çocuğa banyo yaptırıldığında vücudundaki ter ve toksinler atılmış olur. Burada dikkat edilmesi gereken hasta çocuğun banyo süresinin çok uzun olmamasıdır.

6.İştah açıcı şurup işe yarar.

şurup için bebek

 

Çocuğun iyi beslenmemesi sonucu yeterli büyüme ve gelişim sağlanamıyorsa hekime başvurulmalı ve önerisi dahilinde vitamin ilaçları kullanılmalıdır. Vitamin şuruplarının iştah açtığı üretici firmalar tarafından söylense de hekim önerisi olmadan ilaç kullanımı olmamalıdır.

7.Soğuk algınlığı mı? Üşütme mi?

bebekte Soğuk algınlığı

Toplumda yaygın bir durum olan soğuk algınlığı yani nezle bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Hasta olan kişilerin hapşırıp öksürmesi sonucu hava yoluyla sağlama olanlara bulaşı söz konusudur. Bu hastalığın açık havada kalıp üşütmekle bir alakası yoktur.

8.Midesini üşüttüğü için kusuyor

kusan bebek

Mide ve barsak hastalıklarına bakteri ya da virüsler neden olur. Yani soğukta kalma sonucu oluşmazlar. Bu hastalıklarda karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi belirtiler gözlenebilir.

 

                                                                                                                                                           Lale

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu