Hemşirelik

Cinsel şiddette hemşirelik bakımı

Cinsel şiddet nedeniyle bireylerde birçok fiziksel, psikolojik, cinsel ve üreme sağlığı sorunları ortaya çıkabilir.

Cinsel Şiddette Fiziksel Yaralanmalar

Kadının üreme organlarında yırtıklar, kızlık zarında yırtıklar, makatta genişleme, kesici alet yaralanmaları, kırıklar, morarmalar, diş izleri, hematomlar görülebilir. Ayrıca bağırsak sorunları (ishal, kabızlık), inatçı baş ağrıları, bayılma nöbetleri, halsizlik, güçsüzlük, sırt ağrısı, idrar yolu enfeksiyonları, karın ağrısı, hazımsızlık şikâyetleri de görülebilir.

Cinsel Şiddetin Üreme Sağlığına Etkisi

Cinsel şiddet kadında üreme sistemi enfeksiyonlarına (AIDS, Hepatit-B, Hepatit-C, Klamidya gibi), istenmeyen gebelikler, düşük ve kürtaj, anormal vajinal kanma, ağrılı adet görme, Pelvik Inflamatuar Hastalık (kadınların rahim, yumurtalık ve tüplerinin iltihabı) gibi sorunlar görülür.

Cinsel Şiddetin Psikolojik Etkileri

Depresyon, içe kapanma, travma sonrası stres bozukluğu, endişe, korku ve intihar ve psikiyatrik hastalıklar görülebilir.

Cinsel Şiddette Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Cinsellikten uzaklaşma, cinsellikte tiksinme, uyarılma bozuklukları, orgazm sorunları görülebilir. Yapılan çalışmalar, erken yaşta cinsel taciz tecavüze uğrayanların, cinsel istekte artış, mastürbasyon sıklığında artış, cinsel kimlik bozuklukları görülebilmektedir.

Cinsel Şiddette Hemşirelik Bakımı

Cinsel Şiddette Hemşirelik Bakımı veren hemşireler konuyla ilgili eğitim almış uzman kişiler olmalıdırlar.
Cinsel şiddet mağdurları genellikle kendilerini çaresiz ve değersiz değersiz hissederler. Hemşireler, bu kişilere ilgi göstermeli ve yargısız yaklaşmalıdır.

Cinsel Şiddet Mağduruna Bakım Veren Hemşireler

 • Yargılamadan ve tarafsız dinlemelidirler.
 • Başlarına gelen olayın kendi suçu olmadığını anlatmalıdırlar.
 • Kişiyi sağlık bakımı almaya ikna etmelidirler.
 • Mağdura görüşme sırasında, mağdurun izni olmadığı sürece dokunmamalıdırlar.
 • Olayı ilgili birimlere (polis vb.) bildirmelidirler.
 • Mağdur ile şiddet uygulayan kişiyi asla aynı ortamda dinlememelidirler.
 • “Sen ne yaptın da, bu durum başına geldi?” gibi yargılayıcı ve sorgulayıcı sorular sormamalıdır.
 • Görüşmelerde, şiddet ifadeleri (taciz, tecavüz vb.) kullanmamalıdırlar.

Cinsel Şiddetin Değerlendirilmesi

Mümkünse değerlendirmeler özel eğitilmiş hemşireler tarafından yapılmalıdır. Cinsel Şiddette Hemşirelik Bakımının bir parçası da cinsel şiddetin değerlendirilmesidir. Değerlendirme sırasında, istediği bir kişinin refakatçi olarak yanında kalması önerilir. Kişiye, yapılacak incelemeler, incelemelerin nasıl yapılacağı ve ne amaçla yapılacağı açıklanarak kişinin izni alınır. Değerlendirmede önceden hazırlanan formlar kullanılmalı ve sağlık durumu ile ilgili bilgiler kayıt edilmelidir. Cinsel şiddetin şekli, sıklığı ( olay bir kez mi birkaç kez mi gerçekleşti), erkeğin boşalıp boşalmadığı sorgulanır. Olay anından sonra neler yaptığı, duş yapıp yapmadığı, elbiselerini değiştirip değiştirmedi gibi sorulur. Giysilerini değiştirmemişse giysileri çıkarılarak adli tıp kurumuna gönderilmelidir. Ayrıntılı anamnez (öykü) alınır (Son adet tarihi, önceden geçirdiği enfeksiyonlar, son yaşadığı cinsel ilişki vb.).
Cinsel şiddet mağdurunun muayenesi ve delillerin toplanması;

Cinsel şiddette hemşirelik bakımı veren hemşire mümkünse adli tıp eğitimi almış bir hemşire olmalıdır.

 • Değerlendirme iyi hazırlanmış bir odada (aydınlatılmış, ısıtılmış ve gerekli aletlerin olduğu) yapılmalıdır. Değerlendirme sırasında, travmaya uğrayan dokular çizilerek ya da fotoğrafı çekilerek kayıt edilmelidir. Hastanın duygularını kayıt etmelidir.
 • Fiziksel değerlendirme, yaralanmalar, morluklar, kırıklar, genel karın muayenesi yapılır.
 • Vücut sıvılarından sperm (erkek tohum hücresi) ya da saç (kıl) için kuru ve yaş örnekler-sürüntüler alınmalıdır. Vajina da (haznede) cinsel ilişkiye ait deliller (özellikle spermler) 48 saate kadar canlı kalabilir.
 • Ağız, rahim ağzı ve makattan da (rektumdan) cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından kültür alınmalıdır.
 • Vajinal yıkama yapılarak elde edilen örnekler, en hızlı şekilde adli tıp kurumunun laboratuvarına gönderilmelidir.
 • Mağdurun üreme organındaki kıllarından tarak ya da fırça yardımıyla örnek alınır.
 • Mağdurun tırnaklarının içinden doku örnekler alınmalıdır.
 • Başlangıç sifilis, Herpes simplex, hepatit, HIV ve CMV için testler yapılmalıdır.
 • Toplanan tüm deliller (kıllar, kan örnekleri, giysiler gibi) en kısa sürede adli tıp kurumuna ulaştırılmalıdır.

Cinsel şiddet mağdurunun tedavisi;

 • Leserasyonlar (yırtıklar, kesikler) uygun şekilde dikilmelidir.
 • Bulaşma olasılığı olan cinsel yolla bulaşan hastalıklar için tedavi edilmelidir.
 • Acil doğum kontrol yöntemleri (Acil kontrasepsiyon), uygulanmalıdır.

Cinsel Şiddet Mağdurunun Takibi

Mağdura psikolojik yönden 1-2 hafta takip edilme, gebelik testi tekrarlanmalıdır. Olaydan 3-4 hafta sonra Hepatit-B testi, iyileşmenin kontrolü açısından kültür tekrarı ve gebelik testi yapılmalıdır. Olaydan 3-6 ay sonra cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili testler tekrarlanmalıdır. Mağdurun 24 saat boyunca ulaşabileceği birimler kurulmalı ve yardım alması sağlanmalıdır. Bu konu ile ilgili kriz merkezleri kurulmalı ve hastalara bu merkezlerde destekleyici bakım sağlanmalıdır. Kişi hastaneden ayrıldıktan sonra da hemşire hasta ile iletişimini kesmemeli ve hastalar takip etmelidir. Cinsel Şiddette Hemşirelik Bakımı veren hemşirelere hastanın takibinde önemli roller düşer. Bunlardan en önemlisi kişiyi kriz merkezlerinde takip etmektir.

Cinsel Şiddet Olaylarında Yasal Süreç

Cinsel şiddet olayından sonra adli kurumlara başvuru çok düşüktür. Özellikle evlilik içi tecavüzlerde bu oran daha düşüktür. Cinsel şiddet mağdurunun polise şikâyeti ile cumhuriyet savcılığı veya emniyet müdürlüklerine iletilen olay sonrası, saldırıya uğradığı iddia edilen kişinin muayenesi yazı ile adli tabiplikten istenmektedir. Muayenenin hem kişiler hem de hekim için en uygun şartlarda yapılmasına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu