Bebek Bakımı

Cinsel kimlik gelişim evreleri

Cinsel kimlik gelişim evreleri. Bireylerin cinsel kimlik gelişimleri oral dönem, anal dönem, fallik dönem, gizlilik (Latent) Dönemi ve ergenlik Dönemi olarak incelenir.

Fallik Dönem

  1. yaştan 6 yaşına kadar çocuk, motor sistemi üzerinde egemen olmaya başlar ve kazandığı güven, özerklik duyguları oranında yavaş yavaş çevresini keşfeder ve çevresi üzerinde denetim gücü kazanmaya başlar.
  • Cinsel ayrılıkların öğrenilmesi, cinsel benlik duygusunun başlaması ve cinsiyete  uygun rollerin benimsenmesi bu yaşlarda iyice keskinleşmiştir.
  • Cinsiyet farkını öğrenmek için cinsel organların adına, işlevine, gebeliğin ve doğumun nasıl olacağına ilişkin sorular yöneltir. Ebeveynler, suçlayıcı ve baskılayıcı bir tutum içinde olmadan bu sorulara doğru ve kısa yanıtlar vermelidir.
  • Cinsel ilgiler ve rollerin benimsenmesi, çocukların oyunlarında çok belirgindir.
  • Bu dönemde özdeşim olanaklarının yokluğu, ana babanın aşırı itici, korkutucu, suçlayıcı oluşu ya da aşırı düşkünlük göstererek çocuğun bağımsızlığını kısıtlaması, çocuğun daha önceki dönemleriyle ilgili olarak temek güven ve özerklik duygusunun yetersizliği, toplumun cinsel konularda aşırı yasaklayıcı, sınırlandırıcı, utandırıcı tutum ve töreleri bu süreçte yaşanan sorunların çözümünü zorlaştırır.
  • Çözümsüzlük kişinin yetişkin yaşamında, ana babadan kopamama, eş seçememe, evlilik yaşamında eşiyle bir türlü rahat edememe, cinsel ilişkiden korkma, kaçınma, cinsel güçsüzlük, cinsel kimlikte güvensizlik ve sapmalar, karşı cinse aşırı eleştiri ve olumsuz tutumlar yaratabilir.

Gizlilik (Latent) Dönemi

Cinsel kimlik gelişim evrelerinden biri olan gizlilik (latent) dönemi, çocuklukta 6-7 yaşlarından 12-15 yaşlarına kadar olan gizlilik evresinde daha önce geçirilmiş olan ruhsal cinsel çalkantılar ve çatışmalar yatışma ve uyuklama dönemine girer.

  • Bedensel büyüme ve gelişmenin hızlanması toplumsal yaşamda daha aktif  bir katılım sağlanmasıyla enerji boşalımları, dürtüsel alandan bedensel ve toplumsal hareket alanlarına yönelmiştir.
  • 8-13 yaşları arasında ergenliğin ilk fiziksel belirtileri görülmeye başlar. 9-16 yaşları arasında kızlar ilk adetlerini görür, 11-18 yaş arası erkekler sperm üretimine başlar.
  • Utanma ve iğrenme duyguları bu dönemde gelişir.
  • Çocuğun enerjisi büyük oranda yüceleştirme (süblimasyon) amacıyla kullanılmaktadır. Yüceleştirme  sayesinde dürtüler cinsel ve saldırgan amaçları bırakırlar. Bu dönemde çocuğun öğrenme ve beceri sistemi, arkadaş gruplarının olmayışı, özdeşim olanağı bulamama gibi nedenler bireyde yalnızlık, içe dönüklük, becerememe, başaramama korkularının, yetersizlik duygularının gelişmesine, toplumsal kural ve yasalara baş kaldırma gibi durumların ortaya çıkmasında etkili olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu