Tel Toka

Cinsel istismar nedir? Çocuklar cinsel istismardan nasıl korunur?

Cinsel istismar bireyin(çocuğun) başkaları ya da başkası tarafından(yetişkin ya da çocuk) seksüel açıdan kötüye kullanılması, suistimal edilmesi, istemediği halde başkalarının cinsel arzularının hedefi olması durumunu niteler. Bu arada çocuklarda beyin gelişimi daha anne karınındayken başlayıp 10 yaşlarına kadar devam eden bir süreçtir. Yani demem o ki sayın okuyucu frontal lobu (bilinçli karar vermemizi sağlayan beyin bölümü) hala gelişmediğinden çocuk ne dürtülerini kontrol edebilir ne de duygularını tanımlayabilir. Bu anlamda onun isteği olması durumundan bahsedilemez. Onun tüm sorumlulukları ve hakları ebeveynler tarafından yönetilip kontrol edilir.

Bireyin öğrenme yeteneği 3-10 yaşları arasında en üst seviyeleredeyken hayat boyu devamlılık gösteren bir süreçtir. Çocuk öğrenme düzeyinin en üstlerde olduğu egosantrik ( benmerkezci) dönemlerinde yani 3-6 yaşlarında cinsellik ile ilgili kavramları sorgulamaya başlar. Bu yüzden bu dönemlerde çocuğa verilen cinsel eğitim onun hayatındaki mihenk taşıdır.

Etraflarındaki her şeye, kendi bedenlerine, eşeylik organlarına ve karşı cins ile farklılıklara karşı inanılmaz merak duygusu beslerler ve bunların anlamlarını öğrenmeye çalışırlar. Çocuk lar bu dönemde cinsel yasakları ve değerleri hızla öğrenmeye başladıkları için bu dönemde sorulan her soru çocuğun anlayabileceği biçimde açıklanmalıdır.

Cinsel istismardan çocuklarımızı korumaya yönelik minik adımlar

  • Çocuğa verilecek cinsel eğitimde sabırlı ve hoşgörülü olup endişeye kapılmayın.
  • Çocuğa istediği zamanda basit, kısa, gerçek, endişesiz cevaplar verin.
  • Kendi bedenini tanımasına olanak sağlayın.
  • Kendi bedeninin değerli ve ona ait olduğu bilincini aşılayın.
  • Sevdiği bir insan olsa bile karşısındaki ondan gelen bir öpücüğü , dokunuşu reddetme hakkı olduğu öğretin.
  • Çocuğunuza inanın eğer yardım istiyorsa bunu ciddiye alın. Fakat tekrar tekrar sorgulamaktan kaçınıp uzaktan gözlemleyin.
  • Çocuklarınıza bazı sırların hiçbir zaman saklanmaması gerektiğini söyleyin.

Cinsel istismara maruz kalan çocuklar ve toplum 

Çocuklar donmamış beton gibidir, üzerlerine ne düşerse izi kalır”.( H. Jinott )

Cinsel istismarın bir diğer boyutu ise çocuk üzerindeki uzun süreli etkileridir. Cinsel istismara maruz kalmış çocuklarda duygusal bozukluklar ile birlikte mental (zihinsel) bozukluklar da ortaya çıkmaktadır. Yaşanılan olaylar hem aileyi hem de toplumu ilgilendirir.

Tanrı aşkına, bir an durun, işinizi bırakın, etrafınıza bakın.” diyen Tolstoy’a kulak verin.Çocukların yetişkinlerden farklı fizyolojik, davranışsal ve psikolojik özellikleri olduğunu, büyüme ve gelişmenin devamlılık gösterdiği bilincinde olup, “Her insan herkes karşısında her şeyden sorumludur. ” diyen Dostoyevski’ye hak verip çocukların bakımının toplumsal bir sorun olduğunu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiğini unutmayıp “Her yeni doğan bebek yeni bir dünya demek” felsefesindeki Barış Manço’ları hep birlikte büyütelim.

Mehtap Boran

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu