Hayvan Bakımı

Çin Hamsterı

Çin Hamsterı, Kuzey Çin ve Moğolistan çöllerinde ortaya çıkmıştır. Diğer hamster türlerine göre bazı farklı ve ayırıcı özelliklere sahiptir.

Diğer hamsterlara göre çok uzun bir kuyruğu vardır. Aşırı uzun kuyruk, onun ayırt edici özelliğidir.

Çin hamsterı, diğer hamsterlarla aynı ortamda yaşama konusunda pek olumlu değildir. Aynı kafesin içine bırakıldığında saldırgan olabilir.

Kuyrukları 8,2 cm ile 12,7 cm arasında uzar. İlk doğduklarında 1,7  gram ağırlığında olurlar. Yaşlandıkça 30 ile 45 gram arasında bir ağırlıkta olabilirler.

Ortalama iki veya üç yıl arasında değişen bir süre boyunca yaşayabilirler.

Diğer türlere göre vücut yapıları ince ve uzundur. Cüce hamsterla bir ilişkileri yoktur. Cüce hamster kelimeleri, phodopus cinsindeki hamsterlar için kullanılır.

Sırtında siyah bir şerit ve beyazımsı bir göbe bölgesi vardır. Renkleri ve uzun kuyruklarıyla, bakıldığında biraz puslu görünebilirler.

En önemli özellikleri, dört pençeleriyle birden bir parmağa sarılabilmektir. Çok kolay ve hızlı evcilleştirilirler.

Bazı ülkeler ona veba diye hitap ediyor. Bu sebeple o ülkelerde satışı yapılamıyor. Bunun için özel izin alınması gerekiyor.

Üç ayrı renk çeşidi bulunur. İlki Black-Eyed White, ikincisi Normal/wild type ve üçüncüsü dominant Spot’tur.

İngiltere’deki evcil hayvan ticaretinde iki tür oldukça yaygındır. Fakat siyah gözlü olan beyaz Çin hamsterı, çok nadir görülür. İngiltere’deki hobi olarak yetiştiricilik yapanlar tarafından sahiplenilen birkaç tane olduğu bilinir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu