Hayvan Bakımı

Çin Çizgili Hamsterı

Cricetulus cinsinden olan Çin çizgili hamsterı, çizgili cüce hamster olarak da bilinir. Evcil hayvan olarak çok yaygın bir tür değildir.

Doğal yaşam alanları, Kuzey Sibirya üzerinden Moğolistan ve Güneydoğu Çin’den Kuzey Kore’ye kadar dağılmıştır. En rahat yaşadıkları doğal ortam, bozkırlar, yarı çöller, kurak ve yarı kurak alanlardır.

Çin çizgili hamsterı, yetişkin olduğunda, ağırlığı 20 gram ile 35 gram arasında değişir. Kuyruk uzunluğu 1,5 cm ile 2,5 cm arasında, vücut uzunlukları ise 7,2 cm ile 11,6 cm arasında değişiklik gösterir.

Kulakları düzgün ve yuvarlaktır. Burnu kısa, gözleri ise birbirlerinden ayrıktır. Sırt yüzeyinde, omurgası boyunca uzanan siyah bir çizgi bulunur. Rengi soluk grimsi bir kahverengidir.

Büyük ve uzun kuyruklu hamsterdan daha küçük ve kısa kuyrukludur.

Çin hamsterı ile karıştırılır ve çoğu zaman aynı sınıflandırmada yer alırlar. Fakat Çin hamsterı ve Çin çizgili hamsterı birbirlerinden farklıdır.

Doğal yaşam alanlarında, yerinyarım veya bir metre kadar altına, birkaç hamsterın yaşayabileceği bir yuva kazarlar. Kazdığı yuvanın yatay geçitleri ve birkaç girişi olur.

Daha çok tahıl ve bakliyatla tohumlarıyla beslenir.

Her mevsimde üreyebilirler. Fakat en fazla üreme mart ve nisan aylarında gerçekleşir. Normalde en fazla beş yavru doğururken, bu dönemde altı yedi yavru doğururlar.

Korunan alanlarda geniş bir nüfus kaydedilmiştir. Orman yangınları sonucu yaşanan habitat kaybına rağmen tehdit altında olmadıkları biliniyor.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu