Cilt Bakımı

Cilt Yaşlanması Nasıl önlenir, Yapılması Gerekenler?

Yaş ilerledikçe iyi bakılmamış cilt kendini gösterir ve kırışıklıklar, lekeler gün geçtikçe fazlalaşır. Cilde iyi bakmak için yaşlanmayı beklememek gerekir. Çok erken yaşlarda  önlem alınmalıdır. Peki, cilt yaşlanması nasıl önlenir?

Öncelikle cildinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumalısınız. Güneşin çok fazla yakıcı olduğu saatlerde mümkün olduğunca dışarı çıkmamalısınız. Çıkmak zorunda kalıyorsanız bir şapka yardımı ile güneşten koruyucu kremlerle yüzünüzü korumanız mümkündür.

Vücudunuza gerekli olan su ihtiyacını vermelisiniz. Gerekli olan suyu tüketmediğiniz takdirde cildiniz kuruyacaktır. Günlük tüketilmesi gereken su miktarı 2lt den az olmamalıdır.

Ayrıca beslenme cildiniz için oldukça önemlidir. Hazır gıdalarla beslenmek erken yaşlanmayı da beraberinde getirir. Bu sadece cildiniz için değil genel sağlığınız açısından da çok önemlidir. Sigara tüketimi de cilt sorunlarını da beraberinde getirir. Sigaranın vücuda ve cilde verdiği zarar tahmin edemeyeceğiniz kadar büyüktür.

Cildinizin yaşlanmasını önlemek istiyorsanız evde cilt bakımı yaparak bu sorunu mümkün olduğunca ileriki yaşlara atabilirsiniz. Cildin yaşlanmasını önleyen ilk maske patatesle yapılmaktadır. 1 adet çiğ patatesi alın ve kabuklarını soyun. Daha sonra patatesi rendeleyerek üzerine 1 çorba kaşığı bal ve 1 adet yumurta akı ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüze sürün ve cildinizde 30 dakika bekletin. Daha sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Bu maske haftada 2 kez tekrarlanabilir.

Cilt yaşlanmasını önleyen bir diğer tarif için gerekli malzemeler 250 gr bezelye, 2 yemek kaşığı pekmez, 1 çay kaşığı un, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 adet yumurta akıdır. Öncelikle yapmanız gereken şey bezelyeleri ezerek üzerine pekmezi ilave etmek olacaktır. Daha sonra üzerine un, zeytinyağı ve yumurta akını ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı cildinize sürüp 30 dakika kadar bekletin. Süre bitiminde yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu