Makyaj

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Makyajda en önemli şeylerden biri cilt tipinin bilinmesidir. Birçok makyaj ürününün cilt tipine göre farklılık gösteren özelliği olan çeşidi vardır. Birçok üründe olduğu gibi fondötenin de farklı onlarca çeşidi bulunur. Cilt tipine göre fondöten seçimi çok önemlidir.

  • Cildiniz kuru ise, içeriğinde hiyalüronik asit ve bitkisel yağlar olan fondötenler tercih edilmelidir. Kuru cildin ihtiyacı olan nemlendirme sağlanmış olur ve cildin genel nem dengesi korunur. Özellikle kış aylarının olumsuz etkilerine ve cildi aşırı kurutmasına karşı koyabilecek yağ içerikli fondöten seçimi yapılmalıdır.
  • Cildiniz donuk ve mat ise, kuru cilt tipine sahip olanların da kullanması gereken bitkisel yağ içerikli nemlendirici yapıdaki fondötenler tercih edilmelidir. Donuk cilt bu şekilde nemlendir. Aynı zamanda cildin renklendirilmesi ve canlandırılması sağlanır.
  • Cildiniz yağlı ise, seçilecek fondöten içeriğinde çok az yağ bulundurmalıdır. Aynı zamanda fondötenin rengi mat olmalı ki cildin yağlanmasından dolayı oluşan parlamayı da engellemelidir. İçeriğinde pudra bulunduran fondötenler yağlı cilt tipi için en uygun fondötenlerdir.
  • Cildiniz sivilceli ise, öncelikle seçilecek fondöten az yağ bulundurmalı ve kuru yapıda olmalıdır. Aksi halde kullanılan fondöten daha çok sivilce oluşumuna neden olur. Daha sonra ise ciltteki parlamaları önlemesi için mat renkler olmasına dikkat edilmelidir.
  • Cildiniz hassas ise, olabilecek en doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir. Alerjik reaksiyonlara neden olabilecek ürünler kullanılmamalıdır. İçeriğinde paraben ve sentetik yağ bulunmayan fondötenler kullanılmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu