Cilt Bakımı

Cilt kuruluğu oluşmasına neden cilt uygulamaları nelerdir?

Cilt neden kurur? Cilt bakımında yanlış uygulamalar, yanlış kozmetik ürünleri kullanmak ve mevsimsel değişimler cildin kurumasına neden olmaktadır. Ciltte yaşanan problemler cilt rahatsızlığı da cildin kurumasına neden olmaktadır. Cildin nem dengesini korumak ve her zaman canlı görünmesini sağlamak oldukça kolay ve doğal yöntemlerle yapılabilir. Peki, Cilt kuruluğu oluşmasına neden cilt uygulamaları nelerdir?

Cilt neden kurur?

  • Cilt kuruluğu yaşamanın sebeplerinden biri yaşa bağlı olarak ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe ciltte su miktarı azalır ve ciltte kuruluğa bağlı olarak oluşan pullanmalar meydana gelir ve yağ salgılaması düşer.
  • Cilt rahatsızlıkları da cilt kuruluğuna neden olabilir. Cildin yağ oranını düşüren sedef ile egzama gibi rahatsızlıklar cildin pullanmasına ve kurumasına neden olur.
  • Cilt rahatsızlıklarının dışında tansiyon problemi ya da kanser rahatsızlığı da cilt kuruluğuna neden olabilir.
  • Cildin çok sıcak su ile yıkanması da cildin çabuk kurumasına neden olmaktadır. Ayrıca sıcak su ile yıkanan cildin nemlendirici ile nemlendirilmemesi cildin kurumasına neden olur.
  • Tiroid bezinde problem yaşayanlarda cilt kuruluğu görülmektedir.
  • Mevsimsel değişimler, hava şartları, çok soğuk ve rüzgarlı hava da cildin kurumasına neden olmaktadır.
  • Dış etkenlerin gözenekleri tıkaması yağ salgısının dışa çıkmasını engeller ve çevre kirliliği cildin kurumasına neden olur.

Cilt kuruluğu için maske: Bir şeker kaşığı kadar çekilmiş yulaf, iki şeker kaşığı kadar bal, üç şeker kaşığı yoğurt ve üç adet ezilmiş çilek bir kase içinde karıştırılır. Bu karışım on dakika kadar dinlendirilir ve cilde uygulanır. Yaklaşık on beş dakika bekletildikten sonra cildinizi bol su ile yıkayın. Ardından mutlaka cildinizi nemlendirin. Haftada bir defa düzenli olarak uyguladığınızda cildinizin nem dengesi sağlanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu