Cilt Bakımı

Cilt Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda tüm dünyada moda haline gelen cilt diyeti daha güzel bir cilde sahip olmak, yaşlanmayı geciktirmek için beslenmenin dengeli ve düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Cildin her zaman sağlıklı olmasına yardımcı olan cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlayan sadece cilt bakımı değildir. Günlük beslenmede gerekli vitamin ve minerallerin olduğu ve cilt için çok yararlı besinlerle beslenmek cildi doğrudan etkilemektedir. Cilt türüne uygun beslenme şekilleri değişebilmektedir. İşte, cilt türlerine uygun beslenme şekilleri:

Yağlı cilt diyeti

  • Yağlı bir cilt türüne sahip olanların kati suretle uzak durması gereken kuruyemişler, karbonhidratlar, kızartmalar ve rafine edilmiş şekerle yapılmış ürünlerden uzak durmalıdırlar.
  • Yağlı cilt türüne uygun beslenme şekli kepekli ve tahıllı besinler, Gün içerisinde 2-3 adet havuç, glisemik indeksi düşük besinler ve gün içerisinde 3-4 fincan yeşil çay tüketilmesine dikkat edilmelidir.
  • Yağlı cilt türüne uygun başka ürünler ise kepekli makarna, yulaf, bol tahıllı un ve makarna, soğuk suda yetişen balık ürünleri, somon, turunçgiller, uskumru; A vitamini bakımından zengin besinler ıspanak, kayısı, havuç beslenme listesinde olması gereken gıdalardır.
  • Yağlı cilt türüne uygun beslenmenin yanında yağlı cilde uygun cilt bakımı da ihmal edilmemelidir.

Kuru cilt diyeti

  • Kuru cilt türüne sahip olanların ciltteki nem dengesini koruyan, nem içeren besinler tüketmeleri gerekmektedir.
  • Kuru cilt diyetinde daha çok kaysı, fındık, salatalık gibi besinlerin yanında balık, ceviz, ve kereviz gibi gıdaları bolca tüketmelidirler. Tüketmemeniz gereken besinler çok azdır. Ancak cildinizin nemini sağlamak için nem açısından zengin gıdaların tüketilmesi cilt sağlığı için çok önemlidir.

Akneli cilt diyeti

  • Sivilcelerin yoğunlaştığı zamanlarda yağlı besinlerden kati suretle uzak durulmalıdır. Uzak durulması gereken gıdalar arasında işlenmiş besinler, fast food, kuruyemiş, baharat, kafein, çikolata, baharat ve yağlı besinler cilde oldukça zararlıdır.
  • Akneli bir cilde sahip olanlar gün içerisinde 2,5-3 litre kadar su tüketmeleri gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu