Cilt Bakımı

Cilt çatlakları Nedir, Nasıl önlenir?

Hızlı kilo alıp verme, hamilelik ve düzensiz beslenme sonucu meydana gelebilen ve herkesin korkulu rüyası cilt çatlaklarını gidermek için tüm bilimsel ve kimyasal yöntemler denenir ve bunun için fazla bütçe ayrılır. Çözümü yokmuş gibi görünen bu çatlakların duruma ileri derecedeki çatlaklarda gözle görülür bir azalama, hafif olanlarda da kaybolması söz konusu olabiliyor. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemlerin ciddi bir sonuç vermesini istiyorsanız bunun için yapılması gereken çok önemli iki şey: İhmal etmeden düzenli aralıklarla ve talimatlara uygun şekilde yapılmasıdır. Bitkisel yöntemler için “Ben uyguladım sonuç almadım, hiçbir işe yaramıyor”  diyenlerin talimatlara uymadan arada bir yaptıklarından böyle söylemleri olduğunu bilmek gerekir. Peki, cilt çatlakları için neler yapılmalı?

Karın bölgesi için: 100 ml kadar badem yağına bir iki damla gül yağı, iki damla kadar gül ağacı yağı ekleyerek karıştırın ve karın bölgenize aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi banyodan sonra yapın ve cildinizde bırakın. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz

Vücut çatlakları için: Tüm vücudunuza yetecek kadar eşit miktarlarda ekleyeceğiniz keten yağı, gliserin yağı ve kakao yağını karıştırın ve tüm vücudunuza yedirerek masaj yaparak sabah akşam uygulayabilirsiniz. Sürerken hareketler mutlaka aşağıdan yukarıya doğru olmalıdır. Bu hareket cildinizin sarkmasını önleyecektir.

Hamileler için çatlak önleyici: Göbek bölgenize yetecek miktarda badem yağı ve elma yağını karıştırın ve her gün cildinize masaj yaparak devamlı sürün. Bu uygulamaya çatlakları tamamen önlemiş olacaksınız. Her gün 2-3 defa sürebilirsiniz.

Sürdüğünüz yağlar bir sonraki banyoya kadar cildinizde kalabilir. Teniniz bu yağları emeceği için sizi rahatsız edecek bir durum oluşturmayacaktır. Sağlıklı ve mutlu günler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu