Cilt Bakımı

Cilt Beyazlatan Besinler Nelerdir?

Cilt bakımı cilt sağlığı ve güzelliği için çok önemlidir. Ancak sadece cilt bakımıyla maskelerle değil beslenmeyle de ilişkili olan cilt sağlığı için düzenli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Cildin beyazlamasını isteyenler genellikle maskelere başvururlar. Cilt bakım maskelerinin yanında besinlerin içerden alımında cilt sağlığı için etkili bir yöntemdir. Cildinin beyazlamasını isteyenler cilt beyazlatan besinler ile de istedikleri sonucu alabilirler. Besinleri tüketerek cildin beyazlamasına yardımcı olan besinler ve özellikleri:

  • Limon: İçeriği bakımından C vitamini deposu olan limon tüketilerek cildin beyazlamasında oldukça büyük etkisi vardır.
  • Patates: Patates ciltteki lekelerin giderilmesinde oldukça önemli bir besindir. Özellikle göz altı morlukların giderilmesinde oldukça büyük etkiye sahiptir. Hem dışarıdan maskelerde kullanımı hem de tüketilerek cildinizin beyazlamasına yardımcı olabilir.
  • Yeşil çay: Günde iki bardak yeşil çay tüketimi ciltte oluşan renk değişikliklerinin giderilmesinde ve ciltte oluşan tahrişlerde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.
  • C vitamini: Cildin rengini açmaya yardımcı olan C vitamini ayrıca cildin parlamasına da yardımcı olmaktadır. Bu yüzden C vitamini bakımından zengin gıdaların tüketilmesine özen gösterin.
  • Siyah çikolata: İçeriğindeki lavanoidler, polifenoller ve kakaonun içeriğindeki antioksidanlar bakımından cilde faydası olan cilde direnç kazandıran ve cildin rengini açmaya yardımcı olan bir özelliğe sahiptir.
  • Sarı ve kırmızı meyveler: Fitokiyasallar bakımından oldukça zengin olan havuç, mango, kabak gibi meyveler devamlı tüketildiğinde içeriğindeki karoten nedeniyle cilt rengini düzenler.
  • Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi domatesle karıştırılarak uygulandığında cildin rengini açmada gözlerinize inanamayacağınız bir açılma göreceksiniz.
  • Soya: İçeriğindeki antioksidan sayesinde cilt rengini açmada, cildi parlatmada oldukça etkilidir. Yaşlanmayı geciktirmede birebir etkiye sahiptir.

Cilt bakımı için bu besinlerle birlikte cilt beyazlatan maskeleri de uyguladığınızda en kısa sürede etkisi görülecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu