Makyaj

Cildi Makyaja Hazırlamak İçin Öneriler

Makyajın nasıl uygulandığı da makyaj için cildin hazırlanması da önemlidir. Makyaj öncesi cildin hazırlanması makyajın hem kalıcı olmasını hem de doğal durmasını sağlar. Makyaja zaman ayırırken cildi makyaja hazırlamak için de kesinlikle zaman ayrılmalıdır.

Öncelikle cildin temiz olması önemlidir. Cilt yağdan ve kirden arındırılmış olmalıdır. Bu şekilde cilt makyajla daha düzgün bir şekilde bütünleşir.

Cildin temizlenmesi sadece peeling yapılması anlamına gelmiyor. Cildin temizlenmesi gözeneklerin son derece açık, kirden arınmış ve temiz olmasıdır. Bu nokta da gözenekler kimyasal maddelerle temizlenmemelidir. Cilt tiplerine uygun temizleyiciler ile yıkanmalıdır.  Daha sonra ise termal su ile de yüz durulanabilir.

Cilt temizliğinde tonik de kullanılabilir ama kuru ciltler için tonik önerilmez. Çünkü tonik cildi kurutabilir. Kuru cildin aksine karma veya yağlı bir cilde sahip olanlar makyaj öncesi tonik kullanırsa bu makyaj sonrasında cildin parlamasını da önler.

Makyaj öncesinde dikkat edilmesi gereken bir husus da cildin nemlendirilmesidir. Bunun için özellikle güneşten koruma faktörü olan nemlendiriciler tercih edilmelidir. Göz çevresinin de nemlendirilmesi ihmal edilmemelidir. Dudaklar için dudak makyajından önce balm veya dudak koruyucuları ile nemlendirme sağlanmalıdır. Nemlendirme konusunda belirtmek gerekir ki cildin nemlenmesi bitmeden, nemlendirici kurumadan makyaj yapma aşamasına geçilmemelidir.

Cildi makyaja hazırlamak için son olarak baz seçimi vardır. Makyaj bazları cildi makyaja hazırlamanın yanı sıra üzerine yapılacak makyajın da kalıcılığını arttırır. Aynı zamanda mat ya da parlak görünüm sağlayan seçenekleriyle tercihe göre makyaja etkisi de bulunur.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu