Cilt Bakımı

Cildi Güzelleştiren Yiyecekler

Günümüzde herkesin önem verdiği cilt bakımı için sadece bitkisel yöntemler uygulamak yeterli değil. Dışarıdan yaptığınız bakımın yanında içeriden alacağınız besinlerle de cildinizin canlanmasına yardımcı olabilirisiniz. Cildi güzelleştiren her zaman evinizde bulunan yiyecekler hem daha formda olmanızı sağlayacak hem de cildinizin her zaman canlı, parlak ve genç görünmenize yardımcı olacaktır. İşte cildi güzelleştiren yiyecekler:

Tam tahıllı yiyecekler: İçerdiği antioksidanlar, B vitamini ve bitkisel maddeleri içeren tam tahıllı yiyecekler cildinizin kurumasını ve pul pul olmasını engeller.

Kuruyemişler: Kuruyemişlerin içerisinde bulunan E vitamini sayesinde cildin erken yaşlanmasını engelleyecek her zaman ve her yaşta genç görünmenizi sağlayacaktır. Özellikle fıstık ve ceviz içerisinde bulunan omega 3 yağları cildinizin yağ asit dengesini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Kırmızı ve yeşil ürünler:  Beta karoten ve A vitamini bakımında zengin olan sebzeler özellikle kırmızı ve turuncu rengindeki tüm sebzeleri vücudumuz beta karoteni A vitaminine çevirir. Buda cildimizin hasar görmesini engeller, yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler de bol miktarda A vitamini vardır. Bu da cilt kuruluğunu önler ve cildinizin yenilenmesini sağlar.

Narenciye: İçerdiği C vitamini sayesinde binlerce kremi içerisinde barındıran narenciyeler cilt bakımı için ilk sırada yer alır. Cildinizin temelini oluşturan kolajen proteindir ve kolejen özellikle 35 yaşında sonra azalır ve cildinizin sarkmasına neden olur. Bu yüzden narenciyelerle portakal, greyfurt, domates gibi besinler gergin bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Deniz ürünleri: Deniz ürünleri içeriğindeki bileşenleri omega 3 yağ asitleri, çinko cildimizin kurumasını ve iltihaplanmasını engellemektedir. Çinko akneyle savaşmaya, omega 3 kalp damarlarını korumaya yardımcı oluyor.

Bu besinlerin günlük ve haftalık olarak düzenli olarak tüketilmesi sağlıklı olmaya dolayısıyla da sağlıklı bir cilde sahip olmaya yardımcı olur.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu