Cilt Bakımı

Cildi Gençleştiren Besinler Nelerdir?

Cilt bakımı sadece cilde uygulanan maske ya da peeling ile yeterli olmamaktadır. Cildin her zaman daha genç, sıkı ve canlı görünmesi için beslenmeye de dikkat edilmesi gerekmektedir. Gerekli vitamin ve minerallerin alımıyla cildi gençleştiren besinler cilt bakımı için oldukça önemlidir.

Cildi gençleştiren besinler:

Domates: İçeriğindeki likopen cildin her zaman daha sıkı ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Domatesin içeriğindeki tüm maddeler cildin gergin olmasını sağlamaktadır.

Üzüm çekirdeği: Antioksidan içeren üzüm çekirdeği cildin her zaman genç görünmesini sağlamaktadır. Cildin pürüzsüz olmasına ve parlak görünmesine yardımcı olur. Ayrıca kuru üzüm ve pekmezde cilt bakımı için oldukça faydalıdır.

Yeşil yapraklı sebzeler: Cildin dış etkilere karşı korumasını sağlayan yeşil soğan, maydanoz, marul dere otu gibi yeşil yapraklı sebzelerin yanında cildin yenilenmesine yardımcı olan pancar, brokoli, havuç gibi besinler de cilt bakımında önemli bir yere sahiptir.

Kuru yemişler: Oldukça fazla mineral barındıran kuru yemişler vitamin bakımından da zengindir. Cildin her zaman genç kalmasına yardımcı olan omega 3 cevizde, omega 6 ise ay çekirdeğinde bulunmaktadır. Her gün yeterli miktarda tüketilmesi cilt bakımı için oldukça önemlidir.

Deniz ürünleri: Kuru bir cilde sahip olanlar deniz ürünlerini oldukça fazla tüketmelidirler. Deniz ürünlerinin içerisindeki iyot cildin nem dengesini sağlamaktadır.

Turunçgiller: Cilt bakımında C vitaminin önemli bir yeri vardır. C vitamini cildin sarkmasını ve diri durmasını engellemektedir.

Tam tahıllar: B vitamini bakımında zengin olan tam tahıllar antioksidan içermesi bakımından ciltteki hasarların giderilmesine yardımcı olur. Cildin kurumasını engellemek için de tahıllı ekmek çok faydalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu