Gebelik

çift yumurta ikizleri (Dizigotik İkizler)

çift yumurta ikizleri  (Dizigotik İkizler) Nasıl Oluşur?

İki yumurta hücresinin aynı anda iki sperm tarafından döllenmesiyle döllenmiş iki yumurta hücresi (zigot) meydana gelir. Bunun sonucunda çift yumurta ikizleri oluşmaktadır. Döllenmiş iki yumurta hücresinden oluştuğu için çift yumurta ikizlerine Dizigotik İkizler de denilmektedir.  Di ‘iki’, döllenmiş yumurta ise ‘zigot’ demektir. Tüm ikiz gebeliklerin % 75’i çift yumurta ikizleri (dizigotik ikizler) dir.

çift yumurta ikizlerinin  Özellikleri ve Cinsiyetleri Nasıldır?

Çift yumurta ikizleri daha çok 35 yaştan sonraki gebeliklerde görülür. Genetik yapıları birbirinin aynısı değildir. Benzerlikleri kardeşçe (fraternal)’dir. Aynı anda anne rahminde bulunurlar ancak farklı yıllarda doğan iki kardeş gibilerdir. Genetik yapıları aynı olmadığı için cinsiyetleri aynı yada farklı olabilir. En sık rastlanılan durum birisinin kız diğerinin ise erkek olmasıdır. Çift yumurta ikizlerinin Parmak izleri de birbirinin aynısı değildir.

çift yumurta ikizleri  Ultrason Görüntüleri

Çift yumurta ikizleri iki ayrı sperm ve iki ayrı yumurta hücresinin döllenmesiyle oluştuğu için anne rahmindeki amniyon kesesi ve koryon zarları ayrıdır. Rahim içerisinde birbirlerine temas etmezler ve kordonları birbirlerine dolanamaz. Plasentaları (bebeğin eşi)  da her zaman her iki bebek içinde ayrıdır.

Ultrason ile bakıldığında 11 ve 14. Haftalarda zarın şekli ve kalınlığına bakılarak gebeliğin ikiz gebelik olup olmadığı tahmin edilir. Gebelik haftası ilerledikçe, ultrasonda bebeklerin cinsiyetleri farklı olarak incelendiğinde, kesin olarak ikizlerin çift yumurta ikizi (dizigotik ikiz) olduğu söylenebilir.

Çift Yumurta İkizi Şansını Arttıran Faktörler Nelerdir?

Tek yumurta ikizlerinin (monozigotik ikizler) sıklığı hiçbir faktörden etkilenmezken çift yumurta ikizleri bazı faktörlerden etkilenebilmektedir. Bunlar genellikle anne ile ilgili faktörlerdir. Baba ile ilgili olanlar çift yumurta ikizlerini etkilemezler. Bazı popülasyonlarda da çift yumurta ikizleri değişiklik gösterebilir.

  • Çok doğum yapmış kadınlarda çift yumurta ikizi doğumu daha sık görülür.
  • Annenin yaşı 35 yaştan ileri ise çift yumurta ikizi şansı artmaktadır.
  • Annenin daha önce çift yumurta ikizleri doğurmuş olması da şansı arttıran faktörlerdendir.
  • Annenin ailesinde çift yumurta ikizi doğuranların olması ve
  • Tüp bebek ve infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılan ilaçlar da çift yumurta ikizi olasılığını etkiler.
  • Ayrıca çift yumurta ikizleri bazı ırklar arasında da farklılık göstermektedir. Siyah ırklarda çift yumurta ikizleri doğumu daha fazladır.

Şeyma Aracı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu