Estetik

Çene Estetiği

Bu tür cerrahi müdahaleler estetik amaçla yapılan, çok nadir zamanlarda zorunlu olarak yapılan bir ameliyattır. çene estetiğinin birçok yöntemi olduğu gibi en çok uygulananları çene törpüleme ve kısa çeneleri uzatma gibi çene operasyonları yapılmaktadır.

Minik olan çenelerde yapılan çene törpüleme yöntemi çok kolaydır. Uzun çeneler için kullanılamayan bu yöntem geniş çene yapısına sahip olanlar için de uygundur. Genel anestezi ile ağzın içerisinden kesi ile yapılan çene törpüleme ameliyatı hastanede yapılmalıdır. Bir ay kadar belli aralıklarla doktor kontrolünde olmak,  yemeğe, içmeye önem verilmek ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Diğer bir yöntem olan çene ucu estetiği ise farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Yüzün yapısına göre değişen bu ameliyat kişinin yüz şekline göre değişmektedir. Yüzüne estetik yaptırmak ya da burnun küçültülmesi için başvuran bazı hastaların çene ucundaki soruna bağlı olan çene operasyonu olması gerektiğini bilmemektedirler.

Tıbbi adı ortognatik olan çene cerrahisi fiziksel görünümlerin düzeltilmesi için yapılan bir ameliyattır. Çenedeki görünüm sorunu alt ve üst çenelere müdahalede bulunularak tedavi edilir. Bu operasyonlarla birlikte yapılan dişilerin uyumunu sağlamak için de müdahale yapılmaktadır. Ancak bunun yapılabilmesi için önceden tel tedavisinin uygulanmış olması gerekmektedir.

Genel anestezi uygulanarak yapılan çene estetiği ameliyatı ağzın çerisinden oluşan kesiyle yapıldığı için iz kalması söz konusu değildir. Alt ve üst çene ameliyatı yapılacaksa yaklaşık 3 saat, tek çene yapılacaksa yaklaşık 1,5 saat sürer ve bu süreç içerisinde ağrı sızı olmaz. Ameliyat sonrasında sadece sıvı besinle alabilen hastalar 4-5 gün sonra yavaş yavaş katı gıdalar tüketebilmektedir. Tek çene ameliyatında bir hafta, çift çene ameliyatında iki hafta içerisinde iyileşme söz konusudur.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu