Sağlık

Çemen Yağının Faydaları Nelerdir?

Buyotu ve çaman otu gibi isimlerle de tanınan çemen otu sadece pastırma yapımında kullanılmaz. Pek çok alanda kullanılan çemen yağının faydaları insan vücudu üzerinde olumlu etkiler bırakır.

Çemen yağının faydaları için hem dahil hem de harici kullanım mümkündür.  İnsan vücudu için gerçek bir şifa sayılabilir. Pek çok iyileştirici ve onarıcı etkiye sahiptir. Şimdi bu özellikleri inceleyelim.

Çemen Yağının Faydaları

1- Doktorların tehlike sinyali olduğunu söyledikleri kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

2- Kan şekerini düzenler ve mevcut dengeyi korur.

3- Nefes almakta zorlandığımız boğaz ağrıları için bitkisel bir ilaçtır. Ağrıları azaltır ve zaman içinde ortadan kaldırır. Bu ağrıya sebep olan iltihabın kurumasını sağlar.

4- Balgam söktürücü etkiye sahiptir.

5- Yeni doğum yapmış anneler için tavsiye edilir. Süt üretimini arttırır.

6- Göğüsleri büyütür. Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı ile karıştırılarak harici uygulanır. Düzenli olarak kullanıldığında kadınlık hormonundaki artışla göğüslerin büyümesini sağlar.

7- Zeytinyağı ile karıştırılarak yaralara uygulanabilir. Yara iyileştirici özelliğiyle, kısa sürede tedavi sağlar.

8- Sindirim sistemi sağlığını korur. Hazımsızlığa karşı iyi bir ilaç niteliğindedir. Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

9- Karın ağrısına iyi gelir.

Çemen Otu Nasıl Kullanılır?

Çemen otu bitkisi tohumları kurutulup baharat haline getirilerek kullanılabilir. Onun yerine bitkisini yoğurtla karıştırarak da tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bu bitki, salatalarda da değişik bir lezzet olarak kullanılır.

Çemen otu yağı satın alırken doğal olmasına özen gösterin. Sadece güvendiğiniz aktarlardan satın almayı ihmal etmeyin.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu