Saç Bakımı

Canlı ve Parlak Saçlar İçin Ev Yapımı Saç Maskesi Tarifleri

Saç bakımı, düzenli olarak yapılması gereken ve saçları kökten uca yenileyen bir uygulamadır. Saç bakımı için en etkili yol saç maskesi yapmaktır. Özellikle ev yapımı saç maskesi, daha etkili ve çözüm odaklı uygulamalardır.

Saçlar pek çok sebeple zayıflar ve güçsüzleşir. Zayıflayan saçlar hacimli, parlak, canlı görünümünü kaybeder. Solgun, cansız, sönük ve mat bir görünüme sahip olur. Bu gibi durumlarda saçlarınızın acilen bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın. Saç bakımı yapacağınız süreyi uzatmak daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Saç bakımı için geç kalırsanız saçlarınızı kaybedebilirsiniz.

Ev yapımı saç maskesi kullandınız mı? Kullandıysanız iyileştirici etkiden haberdarsınız demektir. Eğer saç maskesi yapacaksanız, malzemelerin doğal olmasına özen gösterin. Tabi uyguladığınız ev yapımı saç maskesini düzenli olarak uygulamayı da ihmal etmeyin. Çünkü tüm saç bakımı ürünleri ve doğal saç maskeleri düzenli kullanımlarda, en az bir ay içinde etkisini göstermeye başlar.

Saçlarınız parlaklığını mı kaybetti? Gelin canlı ve parlak saçlar için saç maskesi tariflerini birlikte inceleyelim. Her hafta bir kez uyguladığınızda siz de birkaç hafta sonra farkı göreceksiniz.

Saç Maskesi Tarifleri

Maske Tarifi 1

Malzemeler:

♦ Yumurta akı
♦ Zeytinyağı
♦ Bal

Yapılışı:

Bir yumurtanın akını, bir yemek kaşık zeytinyağını ve bir tatlı kaşığı balı kabın içine koyun.

Pürüzsüz bir kıvam alana kadar çırpın. Saç maskesi, macun kıvamına geldiğinde saçlarınızı hafif nemlendirin. Daha sonra hazırladığınız karışımı saçlarınıza ve saç derinize uygulayın.

Saçlarınızı bone, havlu, streç film veya bir tülbentle sarın. Yarım saat bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Duruladıktan sonra şampuanla yıkayabilirsiniz.

Maske Tarifi 2

Malzemeler:

♦ Yumurta
♦ Badem yağı
♦ Yoğurt

Yapılışı:

İki yumurtayı bir kabın içine kırın. Tamamen karışana kadar çırpın. Üzerine iki yemek kaşığı badem yağı ve yarım bardak yoğurt ekleyin.

Malzemeleri karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz saç maskesini tüm saçlarınıza ve saç derinize uygulayın. Saçlarınızı sarıp yarım saat bekleyin. Daha sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Maske Tarifi 3

Malzeme:

♦ Katı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

Katı Hindistan cevizi yağını bir kabın içinde ısıtın. Katı Hindistan cevizi yağı ılındığında, saçlarınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı sarıp yarım saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Katı Hindistan cevizi yağı, hem saçların ihtiyacı olan nemi kazandırır, hem de parlak bir görünüme kavuşturur.

Maske Tarifi 4

Malzemeler:

♦ Köri yaprağı
♦ Katı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

İki yemek kaşığı katı Hindistan cevizi yağının üzerine birkaç köri yaprağı ekleyin. Daha sonra benmari usulü ısıtın ve karışımı süzün.

Elde ettiğiniz saç maskesini saçlarınıza ve saç diplerinize uygulayın. Sonra saçlarınızı sarıp yarım saat bekleyin.  Sürenin sonunda saçlarınızı uygun bir şampuanla yıkayın.

Maske Tarifi 5

Malzeme:

♦ Mayonez

Yapılışı:

Antioksidan özelliğine sahip olan mayonez, saçların parlak, güçlü, canlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Saçlarınızın uzunluğuna göre bir bir bardak ya da yarım bardak mayonezi alın. Saçlarınızı nemlendirdikten sonra tüm saçlara uygulayın. Saçlarınızı sarıp yarım saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Maske Tarifi 6

Malzemeler:

♦ Elma sirkesi
♦ Su

Yapılışı:

Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Saçlarınızı şampuanladıktan hemen sonra saçlarınıza uygulayın ve on dakika sonra soğuk suyla yıkayın.

Maske Tarifi 7

Malzemeler:

♦ Bal
♦ Su

Yapılışı:

İki bardak ılık suyun içine iki kaşık bal koyun. Hazırladığınız karışımı bir sprey şişesine doldurun.

Haftada bir kez banyodan sonra bu spreyi saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. On dakika beklettikten sonra saçlarınızı tekrar durulayın.

Maske Tarifi 8

Malzemeler:

♦ Yoğurt
♦ Aloe vera jel
♦ Katı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

İki kaşık katı Hindistan cevizi yağının üzerine dört kaşık aloe vera jel ekleyin. Son olarak üç kaşık yoğurt ekleyin ve iyice karıştırın.

Hazırladığınız saç maskesini nemli saça uygulayın ve saçlarınızı sarıp yarım saat bekleyin. Daha sonra ılık suyla saçlarınızı yıkayın.

Maske Tarifi 9

Malzeme:

♦ Yoğurt

Yapılışı:

Saçlarınızın uzunluğuna göre sade yoğurdu tüm saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızı sarıp yarım saat bekleyin ve sürenin sonunda saçlarınızı yıkayın.

Yoğurt, saçları nemlendirir ve yumuşatır. Yıpranmış saçlara pürüzsüz, canlı ve parlak bir görünüm kazandırır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu