Hayvan Bakımı

Campbell Hamster

Campbell hamster diğer adlarıyla Campbell’ın hamsterı ve campbell cüce hamster olarak bilinir. Diğer cüce hamsterlar gibi phodopus cinsindendir.

Campbell adı, 1 Temmuz 1903 tarihinde Moğolistan’da, Charles William Campbell onuruna, Oldfield Thomas tarafından verilmiştir.

Küçük kulakları ve başının üzerinde koyu renk tüyleri vardır.

Koyu renk kürkleri yoktur. Bu özellikleriyle Djungarian hamsterlarından ayrılırlar.

Diğer türler gibi sadece bir tehdit algıladıklarında ısırırlar. İnsanlarla iletişimleri kolay değildir. Fakat evcilleştirilebilirler.

Doğal yaşamlarında üreme mevsimleri yaşadıkları bölgeye göre değişiklik gösterir. Bazı bölgelerde nisan ortası,  başı bölgelerde ise nisan sonunda başlayan üreme mevsimi, kafeste beslenen hamster için zamansızdır. Yıl içinde farklı zamanlarda üreyebilir.

Doğal yaşam alanlarında dikey ve yatay tüneller içeren yuvalar yaparlar. Bu sebeple kafesine oyun tünelleri alabilirsiniz.

Gebelik süresi yaklaşık yirmi gündür. Dört veya altı tane yavru doğurabilirler. Kış beyazı hamster ile çiftleştirilmemelidir. İki türden doğan hamsterlar çok fazla sağlık sorunu yaşarlar.

Campbell hamster on bir günlük olduğunda yanak keseleri tamamen büyür. Yanak keselerinde yiyecek taşımak için doldurduklarında, omuzları geriye doğru uzanarak hareketi kısıtlanır.

Çok hızlı hareket ettikleri için el almak ve elde sabit tutmak zor olabilir. Elinize alsanız bile kolayca kurtulup kaçacaktır. Koşmayı sevdikleri için koşabilecekleri çarklar ve köprüler tercih edilebilir.

Kemirmeyi çok sevdikleri için, kemirme taşları ve kemirmeleri için ahşap oyuncaklar kafeslerinde mutlaka bulundurulmalıdır.

Diğer tüm türler gibi hem etçil, hem de otçul canlılardır. Doğal yaşamlarında sebzeler, tohumlar ve böceklerle beslenirler.

Ispanak, kuşkonmaz, kabak, kabak çekirdeği, susam, ay çekirdeği ve kestaneyi severek yiyebilirler.

Campbell hamster, iki ile iki buçuk yıl arası yaşayabilirler.

Taze ve kuru üzüm, ilerleyen zamanlarda böbrek yetmezliğine sebep olacağı için beslenmesinde bulunmamalıdır. Aynı zamanda diğer hamster türleri gibi çikolata verilmemelidir. Özellikle çikolata ezmesi ve fıstık ezmesi gibi yiyecekler, yanak keselerinde katılaşarak enfeksiyonlara sebep olabilirler.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu