Doğum

çalışan Annelerde Emzirme

Çalışıyorsanız ve anne olmayı düşünüyorsanız doğumdan sonra bebeğinizin bakımıyla kimin ilgileneceği ve ne kadar süre izin alabileceğinizi bilmek ve planlama yapmak zorundasınız. çalışan Annelerde Emzirme

Eğer çalışıyorsanız “bebeğimi nasıl emzireceğim” sorusuna yanıt arıyor olabilirsiniz. Çünkü bebeğinizin doğumdan sonra 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gereklidir.

Emzirme izni ne kadar?

Özellikle kamu kurumlarında çalışan annelere doğum sonrası verilen resmi izin süresi 8 haftadır.  8 hafta sonra işinize dönmek zorundasınızdır. Özel kuruluşlarda da yasal olarak 8 hafta olmasına rağmen bazen farklı uygulamalar olabilmektedir.

çalışan annelerde emzirme nasıl olmalıdır?

  1. İzinli olduğunuz dönemde bebeğinizi sık sık emzirin. İşe başlamadan bir ay önce bebeği emzirdikten sonra memede kalan fazla sütü sağarak 100 ml’lik temiz kaplarda derin dondurucuda saklamaya başlayabilirsiniz. İşe başladıktan sonra gerektiğinde dondurulmuş sütü kullanabilirsiniz.
  2. Kesinlikle “işe başladıktan sonra zaten bebek mama kullanmaya başlayacak, biberona ya da mamaya alışsın” gibi bir düşünceniz olmasın. İşe başlamadan sadece birkaç hafta önce bebeğinizi kaşıkla beslenmeye alıştırabilirsiniz. Siz işe başlamadan en az bir hafta önce bebeğe siz işe gittiğinizde bakacak kişi kim ise onunla birlikte bakın ve o kişinin bebeğinizi tanımasını ve sizin beklentilerinizin neler olduğunu öğrenmesini sağlayın.
  3. Bakıcınızın da bebeğinize biberon vermesine izin vermeyin. Çünkü bazı bebekler biberon kullanırlarsa bir daha annenin memesini almayabilirler. Bunun nedeni bebeğin memeyi emmek için bir çaba harcamasıdır. Oysaki biberonda süt akışı hızlıdır ve sütü emmek için bebek güçlü bir emme kuvveti uygulamaz. Bu nedenle bebeğinize kesinlikle biberon vermeyin.
  4. Evde bulunduğunuz zamanlarda sık sık (geceleri de) bebeğinizi emzirin. Bebeğinizin sizi sık sık emmesi, süt üretiminizin artmasını sağlar.
  5. Bebek emdikten sonra memede süt kalıyorsa, bu süt sağılarak buzdolabında saklanmalıdır.
  6. Sabahları işe gitmeden önce mutlaka erken uyanarak bebeğinizi emzirmeli,  kalan sütü sağarak uygun koşullarda dolaba koymalı ve daha sonra işe gitmelisiniz. .bu aynı zamanda bebeğinizle zaman geçirmenize ve bebeğinizin duygusal olarak gelişmesine katkı sağlar.
  7. İş yerinde sütünüzü sağarak boşaltmalı ve temiz bir şişede muhafaza ederek eve getirmelisiniz. Sütünüzü sağmadığınız takdir de, göğüslerde biriken fazla süt bir müddet sonra çalışan annenin sütünün kesilmesine neden olabilir. Göğüslerden süt ne kadar çok boşaltılırsa, o kadar çok süt üretilir. Sütünüzü sağmak için piyasa satılan süt sağma pompalarından edinebilir, işe giderken yanınızda götürebilirsiniz.
  8. Hafta sonları ya da izinli olduğunuz günlerde de sütünüzün fazlasını sağarak dolaba koyabilirsiniz.
  9. Çalışan anneler emzirme önemli bir konudur ve emzirmenin sürdürülmesi için annenin çabası son derece önemlidir. Sütünüzü nasıl saklayacağınız hakkında sitemizden bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu