Estetik

Burun Estetiği

Burun, yüz estetiğini belirleyen önemli unsurlardan biridir. En özel ameliyatlardan olan burun estetiğinin tıptaki adı rinoplastidir. Bu ameliyat burna yeni şekil vermek ve şekil bozukluklarını düzeltmek için uygulanır. Burunda sağa sola oluşan eğrilikler varsa düzeltilebilir,  burun sırtında olan çöküklükler dolgunlaştırılabilir, burun ucu inceltilip sivriltilebilir, kalınlaştırılabilir, burun delikleri küçültülebilir, asimetriler düzeltilebilir, burnun ucu indirilip kaldırılabilir. Şekil problemlerine ek olarak iç kıkırdak ve kemik eğrilikleri de görülebilir. Septum deviasyonu adı verilen bu durum nefes almada zorlanmaya neden olur. Burun estetiği ameliyatı ile birlikte septum deviasyonu ameliyatı yapılarak eğrilikler düzeltilir.

Burun estetiği kimlere yapılır?

Ortalama 17-18 yaşlarında gelişim çağının sona ermesi ve burnun son şeklini almasıyla burun estetiği yapılabilir. Fiziksel gelişimin yanında bireyin kişilik gelişimini de tamamlamış olması gerekir. Bireyin gerçekleri doğru algılayabilmesi ve gerçek üstü beklentiler içinde olmaması açısından kişilik gelişimini tamamlaması önem arz eder.

Burun muayenesi nasıl yapılır?

Ameliyatın planlanmasında burun modeli tasarımı ve burun muayenesi en önemli kısımdır. Muayene burnun dış görünümü ve burnun iç kısmını kapsar. Dış muayeneyle burun cildinin yapısı, simetri durumu, kemik ve kıkırdak şekli, burun ucu pozisyonu gözlemlenir ve değerlendirilir. İç muayeneyle septum deviasyonunun varlığı, burun etlerinin durumu, iç kemik ve kıkırdaklarda büyüme olup olmadığına bakılır.

İdeal burun tasarımı nasıl olur?

Burun estetiği öncesi modeli belirlemek için kişiye özel bilgisayarlı tasarım yapılmalıdır. Alın, dudak, yanaklar ve çenenin şekliyle uyumlu yani yüzün altın oranlarına uygun burun şekli seçilmelidir. İdeal burun, doğal görünmeli ve yüz hatlarıyla uyumlu olmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anesteziyle hastane koşullarında ameliyathanede yapılır. Burundaki probleme göre ameliyat 1-4 saat arası sürebilir. Tasarımda belirlenen modele göre burna şekli verilir. Kemik ve kıkırdaklarda fazlalıklar varsa alınır, çukurluklara dolgu yapılır. Bazı cerrahlar kemik yapıları şekillendirmek için kırarlar. Bu fazladan hasar oluşturduğu için ameliyat sonrası şikâyetleri arttırır. Ameliyatın hassas keskilerle kesilerek kırılma olmadan yapılması daha kontrollü olmasını sağlar ve ameliyatın kalitesi arttırır.

Burun ameliyatı sonrası dönem nasıldır?

Ameliyat sonrası dönem rahat geçer. Ağrı hafiftir. Birey aynı gün içinde taburcu edilebilir. İyileşme dönemi ayakta geçirilir. Burun ve göz kenarlarında çok fazla morarma ya da şişlik oluşmaz. Şişlikler 1-2 gün artabilir sonra hızla azalarak bir haftada kaybolur. Bir hafta sonunda şişme ve morarmalar tamamen yok olur ve burundaki plastik kalıp çıkartılır. Burnun tam şekli 6 ayda oturur. Bu süreçte burnu güneş ışığından ve darbelerden korumak gerekir.

Hemşire Elif ŞAHİN

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu