Estetik

Botoks

Stres, yaşlanma, sigara, hava kirliliği, güneşin etkisi, menopoz gibi faktörlerin etkisiyle ciltteki kırışıklıklar artmaktadır. Bu durum kaçınılmazdır ancak etkileri azaltmak ve geciktirmek bireylerin kendi elindedir.

Botoks nedir?

Clostridyum botulinum adında bir bakteriden elde edilen tıbbi  protein çeşididir. Bu protein  uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Kırışıkların giderilmesi için 10 yıldır kozmetikte kullanılmaktadır. Orta ve derin kırışıklıkları gidermede kozmetik bir ürün olarak kabul edilir.

Botoks hangi durumlarda kullanılır?

Kozmetik dermatolojide kırışıkların azaltılmasında ve aşırı terlemenin giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Nörolojide oluşan spastik kas problemlerinin giderilmesinde ve bazı göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Botoks kimler için uygundur?

18 yaştan sonra 65 yaşa kadar uygulanması uygundur. Hamilelerde ve emziren kadınlarda uygulanması uygun değildir.

Botoks uygulaması nasıl olur?

Tedaviden önce beklentiler ve endişeler hekimle paylaşılmalıdır. Kişinin kas yapısına ve cilt özelliklerine uygun olarak işlem planlanır.

  • İşlemden önce lokal anestezik bir krem sürülür.
  • Kas yapısı da göz önüne alınarak belirlenen kırışıklığın olduğu noktalara ince uçlu iğnelerle enjeksiyon yapılır.
  • Tedavi süresi 10-15 dakika kadardır. İşlem sırasında rahatsızlık hissi minimum düzeyde olur.
  • İlaç, sadece enjeksiyonun yapıldığı bölgede etkili olur. Genel dolaşıma ilaç karışmaz.
  • İşlemden iki hafta sonra beklenilen etki görülmeye başlanır.

Botoksun etkisi nasıl olur?

Mimik hareketleri sırasında cildin altındaki küçük kasların kasılmasıyla oluşan dinamik çizgiler, yüz ifadesi çizgileridir. Bu kasların kasılmaları zamanla cilde yerleşir, kalıcı kırışıklık ve çizgileri oluşturur. Enjeksiyon yapılan bölgelerdeki sinirlerde geçiş engellenir ve kas kasılmaları önlenmiş olur. Bu sayede buradaki derinin gergin olması sağlanır.

Çizgilerin düzeltilmesi için , erken dönemde kullanılır. Zamanla çizgiler derinleşirse botoks, tedavide yetersiz kalır. Lazer, dolgu maddesi enjeksiyonu, peeling gibi ek tedaviler uygulanır. Uygulama sonrası birey normal hayatına hemen dönebilir.

Botoks en çok hangi bölgelere uygulanır?

  • Boyundaki çizgiler.
  • Alında bulunan yatay çizgiler.
  • Kaşların arasında bulunan çizgiler.
  • Ağız çevresinde bulunan çizgiler.
  • Göz çevresindeki çizgiler.

Botoks uygulamasında riskler nelerdir?

Botoks uzman kişilerce uygulandığında riskler yok denecek kadar azdır. Nadiren gribe benzer şikayetler, uygulama alanında hafif kızarıklık ve morarmalar, baş ağrısı görülebilir. İşlemden sonra uygulama bölgesi ovuşturulmamalıdır. Başın dik tutulmasına özen gösterilmelidir. Bireylerin ağır egzersizlerden kaçınması gerekir.

Botoksun terleme üzerine etkisi nedir?

Botoksun diğer bir kullanım alanı da hiperhidrosis olarak adlandırılan aşırı terlemelerdir. Sıklıkla aşırı terleme sorunu ayak tabanı, el içi, koltuk altı bölgesinde olur. Hiperhidrosis olan bireylerde tedavi amaçlı kullanılır. Botoks uygulamasıyla ter bezlerine giden sinir uyarısı engellenir ve aşırı terleme sorunu önlenmiş olur.

Hemşire Elif ŞAHİN

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu