Cilt Bakımı

Bitkisel Peeling Nedir, Nasıl Yapılır

Peeling yaparak cildinizin yenilenmesini ve ölü hücreden kurtulmasını sağlarsınız. Peeling uygulanmış olan yüze makyaj çok daha rahat uygulanır. Evde kendi kendinize bitkisel peeling yapabilirsiniz. Ancak yapacağınız bu peelingi kullanırken göz çevresi, dudak kenarı hariç olmak üzere dikkatlice sürülmelidir.

Evde yapabileceğiniz bitkisel peeling tariflerinden ilki 1 çorba kaşığı nar suyu, 1 çorba kaşığı limon suyu, 4 tatlı kaşığı fıstık ile yapılmaktadır. Fıstıkları iyice ezin ve üzerine nar suyu ve limon suyunu da ekleyerek karıştırın. Bu karışımı cildinize sürüp 10 dakika bekleyin. Daha sona yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Bu peeling tarifi yağlı ciltler için oldukça uygundur.

Bu tarifle cilt bakımınızı yaparken 1 tatlı kaşığı ezilmiş bademe, 2 tatlı kaşığı rende limon kabuğuna, 2 tatlı kaşığı yulaf ununa ihtiyaç vardır. Bütün malzemeleri bir kaba koyun ve karıştırın. Üzerine çok az miktarda su ilave edin ve 3 dakika boyunca bu karışım ile cildinize masaj yapın. Daha sonra yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Yarım tatlı kaşığı su, yarım tatlı kaşığı elma sirkesi, 2 tatlı kaşığı bal, 1 çay bardağı yulaf ezmesini bir kaba koyup karıştırın. İyice karıştırdığınız bu karışımı yüzünüze sürün ve 5 dakika kadar bekletin. Daha sonra yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Bu karışımı dilediğiniz zaman yüzünüzü temizlemek için kullanabilirsiniz.

2 tatlı kaşığı rendelenmiş turp, 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 2 tatlı kaşığı tuzu karıştırın. Bu karışımı cildinize sürüp 5 dakika kadar bekletin. Süre bitiminde yüzünüzü bol su ile yıkayın. Bu peeling tariflerini yaparken cildinizde kızarma, tahriş ve yanma gibi durumlar olursa hiç bekletmeden yüzünüzü yıkamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu